Telefonla Konuşma Süresinde Avrupa'da Birinciyiz

Ankara Analitik Araştırma Merkezi ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan bir araştırma sonucunda Avrupa'dan iki kat daha fazla telefon konuşması yaptığımız ortaya çıktı. Araştırmaya göre az gelişmiş ülkelerde telefonla daha fazla konuşuluyor.

Geçen yıl sonu itibarıyla nüfusu 80 milyon 810 bin 525 olan ülkemizdeki mobil telefon abone sayısının 77 milyon 800 bin 170 olduğu ve bu sayıdan 0-9 yaş arası gençlerimiz çıkarıldığında mobil cihazlara erişim oranının yüzde 109.5 seviyesinde olduğu ifade edildi. Ayda ortalama 442 dakika telefonla konuşarak Avrupa'da birinci olan Türkiye, telefona bakma konusunda da lider.

Avrupa ülkelerinin aylık ortalamasında 231 dakika konuşma süresi olduğu tespit edilirken aynı zamanda ülkemizdeki mobil kullanıcıların yüzde 78'i gün içinde çalmasa bile telefonunu kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Geceleri ise herhangi bir bildirime karşı telefona bakma oranımız yüzde 85 civarında. Bu anlamda yine Avrupa'dan üstün konumdayız.

'Telefona Bakma Oranı Gelirle Ters Orantılı'

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Bülent Öztürk, gelir seviyesiyle telefon kullanma oranının ters olduğunu ifade etti. Öztürk, "Kişilerin geliri yükseldikçe telefon kullanma süresinin düşüyorken, gelir düştükçe konuşma süresi artıyor" şeklinde yorumda bulundu.