Telefonlara Gelen "Borcunuz Var" Mesajına Dikkat!

Telefonlara Gelen Borcunuz Var Mesajına Dikkat!

Son dönemde bazı telefonlara gelen ve bir GSM şirketine ait eski borç bulunduğu gerekçesiyle icra işleminin başlatılacağı bilgisinin yazıldığı mesajlar, vatandaşları isyan ettirdi.

Alacak firması adına e-tebligat yöntemiyle gönderilen mesajlarda, kişinin fahiş bir borcunun olduğu ve ödenmemesi halinde haciz işleminin başlayacağı yazıyor. Vatandaşların sözde borçlarını yatırmaları için bir IBAN numarası da yazan kişiler, büyük bir endişe yol açtı.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, "İcra çıkış tebliği", "hukuki işlem bildirimi" ve "icra tebliği" başlıklarıyla gönderilen kısa mesajlarda, "söz konusu GSM şirketinden devir alınan borçla ilgili icra dosyası açıldığı, ödenmemesi halinde hukuki sürecin hızlandırılacağı, borca ilave icra harç bedeli talep edileceği, dosyanın adliye operasyon birimi tarafından takibe alınacağı, zor durumda kalmamak için avukatla görüşülmesi gerektiği" yönünde ifadeler yer alıyor.

Aldıkları mesaj sonrası söz konusu GSM şirketi ile iletişime geçen vatandaşlar ise, "Böyle bir borç talebinden haberleri olmadığını, dolandırıcılık olabileceği" cevabını alıyor.

İnsanların şikayetlerini yetkili kuruma ileten ve çözüme kavuşmasına yardımcı olan sikayetvar.com gibi birçok sitede, e-tebligat yöntemiyle gelen mesajlarla ilgili yüzlerce şikayet bulunuyor.

"Durum Çok Vahim"

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Disiplin Kurulu Başkanı Haşmet Atahan, durumun oldukça vahim olduğunun altını çizdi. Büyük şirketlerin, tahsil edemedikleri ve kapatılmayan bazı alacakları için muhasebesinde zarar yazıp çok düşük bir bedelle bu alacaklarını toptan devrettiğini söyleyen Atahan, şu ifadeleri kullandı:

"Bankalardan devredilen büyük alacakların tahsili sürecinde insanlar kendilerini korumak için ya bizzat zaman ayırıp uğraşarak veya avukat aracılığıyla az çok çözüm üretebilse de; telefon, elektrik, doğalgaz vb. alacak deviri/ takibi işlemlerinde insanlar 300-500 lira gibi bir rakam için haklarını koruyacak zamanı ayıramıyor, ortam ve olanak bulamıyor. Çekinerek, sırf bir belaya bulaşmayayım diye, haksız istendiğini bile bile ödemek zorunda kalıyorlar. Tüketiciler bu tür dolandırıcılıklardan kendini ve tüm vatandaşları korumak için tüketici örgütlerine üye olmalı, güçlü tüketici örgütlerinin oluşmasına katkı vermelidir" 

 

 

YORUMLAR