Telefonlardaki Yüz Tanıma Özelliği Sanıldığı Kadar Güvenli Olmayabilir

Telefonlarda Yüz Tanıma Özelliği

Android’deki yüz tanıma özelliği, bir akıllı telefonu güvenli hale getirmek için en sağlam yöntem değildir. Çünkü 3 boyutlu bir yazıcı kullanılarak kafanızın bir kopyası yapıldığında, telefonunuzun yüz tanıma özelliğini kandırarak cihazınıza giriş yapmak mümkün.

Akıllı telefonlarda yüz tanıma özelliğinin kilidini açma yöntemlerini test eden Forbes, 3 boyutlu bir yazıcıyla yapay bir kafa üretti ve bunu OnePlus 6, Samsung Galaxy S9 ve Note 8, LG G7 ThinQ ve iPhone X üzerinde denedi. Bu 5 akıllı telefon arasında sadece iPhone X’in yüz tanıma özelliği, karşısındakinin gerçek sahibinin yüzü olmadığını fark edebildi.

Forbes testler sırasında 300 pound (yaklaşık 2.000 TL) harcayarak oldukça gerçekçi bir yapay kafa yaratmış ve onu gerçekçi bir şekilde boyamıştı. Apple’ın Face ID (yüz tanıma) özelliğinin, diğer birçok Android telefondaki yüz tanıma özelliğinden çok daha üstün olduğu zaten biliniyordu. Örneğin siyah ve beyaz bir fotoğraf kullanarak bir OnePlus 6’nın yüz kilidi kolaylıkla açılabiliyor.

Cihazların kullanım rahatlığı her zaman güvenlik konusundan önce gelir. 30 karakterli uzun bir şifreniz varsa bir hırsızın bu şifreyi bulup cihazınıza giriş yapması neredeyse imkansızdır fakat bu kadar uzun bir şifreyi her defasında tuşlayacak olmak sizin için de büyük bir zahmettir. Parmak izi ya da yüz kilidi ise çok daha pratiktir. Ancak prensipte bunları aşarak telefonlara sızmak mümkündür. Yine de muhtemelen birçok kullanıcı, bu kilit özelliklerinin yeterince iyi olduğunu düşünüyor.