Telefonlarımızda Oynadığımız Oyunlar Yapımcısına Ne Kazandırıyor?

Telefonlarımızda Oynadığımız Oyunlar Yapımcısına Ne Kazandırıyor?

Son birkaç yıldır iOS platformlarda oyun tasarlamak çok kazançlı bir gelir modeli olarak benimsendi. Hızla tüketilen bazı popüler oyunlar, oyun için satın alma yöntemlerini destekleyerek milyonlarca dolar ciro yapıyorlar. Apple App Store’da hangi oyunun ne kadar kazandığını merak ediyorsanız, işte birkaç örnek.


App Store’da en çok oynanan 200 oyun yapımcılarına ayda toplam olarak 9 milyon doların üzerinde gelir getiriyor. Mağazada bir numara olan ve ücretsiz olarak indirilebilen Clash of Clans, aylık 1 milyon 415 bin 90 dolar kazanırken, 4.5 puanla zirveyi koruyor. Oyuna ayda 57 bin 555 yeni kullanıcı katılıyor.

Kullanıcılarda büyük bağımlılık yapan Candy Crush Saga aylık 989 bin 307 dolar gelire sahip. Oyuna ayda 89 bin kişinin üzerinde kullanıcı dahil oluyor. Oyunun mağaza puanı 4 ve ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Game of War’ da Appp Store’un gözde oyunlarından. Diğer rakipleri gibi ücretsiz indirilerek oyun için satın alma stratejisini benimseyen uygulama yapımcısına aylık 844 bin 334 dolar gelir sağlıyor. Game of War’un mağaza puanı 4.

Farm Heroes Saga, Candy Crush’un farklı bir modeli ve ücretsiz olarak indirilerek oyun içi satın alma stratejisini benimseyen oyunlardan biri. Farm Heroes Saga mağazada 4.5 puana sahip ve aylık 23 bine yakın yeni kullanıcı kazanıyor. Oyunun aylık cirosu ise 343 bin dolar.

Kullanıcıların huzurlu çiftlik hayatı hayallerini sanal da olsa desteklemeye çalışan Hay Day tarım ve hayvancılık oyunu, App Store’da 5’inci sırada. Oyun aylık 270 bin dolar ciro yaparken, her ay 22 binin üzerinde yeni kullanıcı çiftliğe dahil oluyor.

iPhone ile mutlu şarjlar

YORUMLAR