Telefonsuz Uber Çağırma Dönemi Başlıyor

Telefonsuz Uber Çağırma Hizmeti 1

İlk 10 yılı boyunca Uber’in, bir akıllı telefon olmadan kullanılamayan bir hizmet olduğu söylenebilirdi. Ancak bu durum artık değişmeye başladı.

Yolcu taşımacılığı hizmeti veren dev şirket, Toronto’daki Pearson Uluslararası Havaalanı’na bankamatiklere benzeyen akıllı cihazlar yerleştirerek yeni bir uygulama başlattı. Bu cihazlar sayesinde yolcular, akıllı telefonlarına ihtiyaç duymadan da bir Uber aracı çağırabilecekler. Şirket bu cihazların, dil sorunu ya da teknolojik sorunlar nedeniyle Uber’in mobil uygulamasını kullanmakta sıkıntı yaşayanların hizmetten daha iyi faydalabilmesi için tasarlandığını belirtiyor.

Toronto’daki bankamatik benzeri cihazların tasarımcılarından biri Twitter’dan yaptığı paylaşımda, bu cihazlarda kullanılan teknolojinin Uber’in Green Light Hubs adlı hizmet merkezlerindeki işleyişe benzer olduğunu söyledi. Söz konusu cihazların aynısı San Fransisco bölgesindeki bazı alışveriş merkezlerinde (avm) de kullanılmıştı.

Telefonsuz Uber Çağırma Hizmeti 2

Uber'in teknoloji hizmetleri grubu inovasyon ekibi başkanı Anurag Agarwalla, bir blog yazısında, "Uber cihazlarının ortaya çıkışında, diğer insanları da birincil kullanıcıya yardımcı olmaya davet eden sosyal bir ortam yaratan salon oyunlarının önemli bir etkisi oldu. Bu özellik, canlı destek temsilcisi ile birlikte, vurgulamak istediğimiz bir insani unsur katıyor." ifadelerine yer verdi.

Havaalanları ve avm'lerden sonra bu cihazların başka nerelerde daha kullanılacağı henüz bilinmiyor. Ancak şirket, yeni cihazları insanların kalabalık olduğu ortamlarda Uber etkileşimini arttırmak için kullanacağını açıkladı.