Telegram 78 IŞİD Bağlantılı Kanalı Kapattı

Telegram 78 IŞİD Bağlantılı Kanalı Kapattı

Telegram uygulaması, uzun bir süredir kullanıcılara şifreli mesajlaşma olanağı sağlayan ve böylece mesaj içeriklerinin başkaları tarafından görüntülenmesine izin vermeyen ücretsiz mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyordu. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Paris saldırısında, IŞİD teröristlerinin iletişim amaçlı olarak bu servisi kullandıklarının açığa çıkması ise tabii ki şirketi biraz zora soktu. Zira şifreli mesajlaşmalar sıradan kullanıcılar için bir kişisel gizlilik aracıyken, kötü amaçlı kişilerin takipten kaçınmak amacıyla da bu yöntemi tercih ettikleri biliniyor.

Dolayısıyla buna karşı bir önlem almak isteyen Telegram yönetimi, tam 12 farklı dildeki 78 tane IŞİD ile alakalı hesabı kapattıklarını açıkladı. Böylelikle Telegram'ın bu tip kullanımlara karşı aktif olarak temizlikler yapacağı ve teröristleri uygulamayı kullanmaktan vazgeçireceği de ortaya çıkmış oldu. Lakin yapılan bu iş akla bambaşka soru işaretlerini getirmekten de geri durmadı.

Zira tüm iletişimlerin şifreli olarak gerçekleştirilmesi, Telegram'ın IŞİD hesaplarını ve iletişimlerini takip etmesini de engellemeliydi. Kullanıcılar ise bu durumda aslında görüşmelerinin şifreli olmadığını ya da şifresinin kırılabildiğini düşünmeye başladılar. Ancak bu konuda yapılan açıklamalar, IŞİD ile alakalı hesap ve kanalların herkese açık kanallar vasıtasıyla tespit edildiklerini ve burada yapılan propagandaların baz alındığını belirtti. Telegram'da yer alan herkese açık kanallar şifreleme özelliğini kullanmıyorlar ancak yine de akıllardaki soru işareti ve şüphelerin tam anlamıyla dindirilemediğini de belirtmek gerek.

Ayrıca yapılan resmi açıklamalara göre bu engellemeler, hesap kapatmalar ve incelemeler sürekli olarak farklı dillerde devam edecek. Fakat bu konuda çok sıkı bir tutum izlenmeyeceği, farklı görüşlerden insanların bu görüşlerini özgürce belirtmeye devam edecekleri de belirtilen diğer konular arasında yer alıyor.

Anonymous Savaş Açtığı IŞİD'e Acımadı

YORUMLAR