Telegram Artık O Ülkede de Yasak

Son zamanların çok konuşulan anlık mesajlaşma uygulamalarından olan Telegram en son Rusya'da yasaklanmıştı. Rusya'da ulusal güvenliğin sağlanmasını amacıyla yasaklanan uygulama, aynı sebepten dolayı artık İran'da da yasaklı hale geldi. Açıklama ise İran'ın resmi kanalından yapıldı.

Ulusal güvenlik kaygısı yaşanıldığından dolayı İran'da yasaklanan Telegram'dan şu anda ortalama 40 milyon kullanıcının olumsuz etkilendiği düşünülüyor. İranlı internet servis sağlayıcıları tarafından engellenen mesajlaşma uygulaması, İran'daki 80'e yakın şehirde aktif olarak kullanılıyordu. Ayrıca resmi yasaklama gelmeden önce hükümetin binalarında kullanılmasına izin verilmeyen Telegram'ın büyük bir kara bulut olarak dolaştığını belirtmek gerekiyor.

Telegram ve Rus Hükümeti Arasındaki Savaş Büyüyor

Ayrıca bazı kaynaklara göre İranlı kullanıcıların Telegram'ı yasaklatmak istediği söyleniyor. Reuters'te yapılan bir haberde "İran vatandaşlarının, sosyal mesajlaşma uygulaması Telegram'la ilgili şikâyetler ve Telegram'ın yasadışı faaliyetlerine karşı önlem alındı" ifadesi kullanıldı. Ancak vatandaşların gerçekten böyle bir isteğinin olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Çünkü ülke içerisinde bir hayli yaygın olan bu uygulamanın bir anda yasaklanması pek çok kişiyi etkiledi.

Son olarak Rusya'da yasaklanan uygulama için halk, engeli protesto etmek amacıyla sokaklara çıktı. Şu anda İran'da böyle bir protesto söz konusu değilken İran hükümetinin sosyal mesajlaşma uygulamasına İranlı kuruluşlara karşı propaganda, terörist faaliyetleri, kamuoyunu kışkırtmak ve hükümet karşıtı protestolar gibi nedenlerden dolayı dava açacağı dile getiriliyor. Yani kısacası Telegram'ın şu sıralar bir hayli dertte olduğunu belirtmek gerekiyor.