Telegram Bir Ülkede Daha Engellendi

Telegram Rusya Engel

Rus mahkemeleri, şifreli mesajlaşma servisi Telegram için önemli bir karar aldı. Mahkeme, Telegram’ın Rusya’da engellenmesi gerektiği söyledi.

Şifreli mesajlaşma hizmetiyle birçok kullanıcıyı kendisine çeken ve özelikle Rusya’da çokça kullanılan Telegram, İran’ın ardından Rusya’da da engellenme tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Mahkeme kararının ardından uygulamanın her an engellenebileceği söylendi.

Telegram Rusya

Bir hafta kadar önce Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), mesajlaşma uygulaması Telegram’ın yasaklanması için dava açmıştı. Kurumun internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri mesajlara erişim hakkı vermemesi sebebiyle Telegram’ın önemli bir risk teşkil ettiğini sööylenmiş ve uygulamaya erişim yasağı konması istemişti.

Rus girişimci Pavel Durov Telegram’ı 2013 yılında kurmuştu. Kullandığı kripto sistemiyle üçüncü kişiler tarafından erişilemez olarak gösterilen Telegram, bu özelliğiyle 200 milyondan fazla kullancıyı çekmeyi başarmıştı. Yakın zaman önce İran tarafından engellenen uygulamanın kurucusu Pavel Durov, Rusya’nın uygulamada kullanılan şifreleme tekniklerine dair detaylarını istediğini söylemiş ve bu şifreleri Rus devletine asla vermeyeceklerini açıklamıştı.

Durov’un bu açıklamasının ardından harekete geçen Roskomnadzor, Telegram’ın ülke çapında engellenmesi için mahkemeye başvurmuş ve uygulamaya karşı dava açmıştı. Bugün itibarıyla sonuçlanan davayla birlikte Telegram’ın Rusya’da engellenmesi kararı alındı. Mahkemenin kararının kesinleşmesinin hemen ardından uygulamanın Rusya çapında engelleneceği söylendi.  

YORUMLAR