Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Resmen Kapatıldı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Resmen Kapatıldı

17 – 25 Aralık sürecinde ortaya çıkan yasa dışı dinleme iddiaları nedeni ile hedef gösterilen Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı (TİB), bugün görüşülen 671 sayılı KHK (kanun hükmünde kararname) ile resmen kapatıldı.

Bu kararın ardından güvenli internet ve gerekli görüldüğü durumlarda internetteki engellemeler konusunda da yetkileri olan TİB’in tüm görevlerini artık BTK üstlenecek.

Bilişim ve iletişim demokrasinin teminatıdır

Bu kararın ardından Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı İlker Tabak, bilişim ve iletişimin demokrasinin teminatı olduğunu deklare eden bir basın bülteni yayınladı. Yayınladığı ve basın merkezlerine tebliğ ettiği bültende, 15 Temmuz darbe girişiminde TÜRKSAT ve televizyon kanallarının hedef alındığını hatırlattı.

Tabak,“Sosyal medya aracılığıyla yapılan çağrılar üzerine milletimizin meydanlara çıkarak demokrasiye ve devlete sahip çıkmıştır. O gece yaşananlar da gösterdi ki bilişim ve iletişimin doğru kullanılması demokrasinin teminatıdır” dedi.

Bilişim alanında çoklu alt yapı yatırımlarının ve birden fazla iletişim ve bilişim kanalının bulunmasının önemine işaret eden İlker Tabak, “Ülkemizde fiber alt yapı hizmetlerini ve uydu iletişimini farklı operatörler sağlıyor. Alt yapıların paylaştırılıyor olması, darbe gibi ulusal güvenliği tehdit eden sıkıntılı durumlar karşısında önem kazanıyor. Alt yapının farklı kaynaklardan sağlanması iletişimin güvenli olarak sürdürülebilmesini mümkün kılıyor.” dedi. Bundan dolayı bilişim ve iletişim teknolojilerinin farklı merkezlerden yapılıyor olmasının doğru bir karar olduğunun da altını çizdi. 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Kapatılması Gündeme Geldi

YORUMLAR