Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Kapatılması Gündeme Geldi

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Kapatılması Gündeme Geldi

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) hakkında bir haber gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TİB hakkında bütün pisliklerin olduğu yerlerden birisi olduğunu ve kapatılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı'nda TİB hakkında çok sert açıklamalarda bulundu. ''Bütün pisliklerin olduğu yerlerden bir tanesi de orası'' dediği Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) kapatılacağını açıklayan Erdoğan'ın sözleri şu şekilde:

"Bazı siyasiler çok acele edildi diyebilir. Siz hazır değilseniz biz ne yapalım kardeşim. Biz zaten bunlara hazır bir hareketiz. Siyasetçi eğer bu tür hazırlıklarını yapamazsa, bu siyaset zayıftır. TİB’i kapatacağız. Bütün pisliklerin olduğu yerlerden birisi de burası. Burayı kapattıktan sonra orada çalışanların hepsi hakkında hazırlığımızı yaptık, gereğini yapacağız. TİB, BTK'ya devredilmek suretiyle, BTK gereken adımları atacak."

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Nedir? Ne İşe Yarar?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı; 23.07.2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 2559, 2803 ve 2937 sayılı Kanunlarda değişiklik yapan 5397 sayılı Kanun ile kurulmuş olup, 23 Temmuz 2006 tarihinden itibaren ilgili mevzuatın öngördüğü iş ve işlemleri tek merkezden yürütmektedir. Görevleri arasında 2559 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi, 2803 sayılı Kanunun ek 5 inci maddesi ve 2937 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi uyarınca, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti, dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınmasına yönelik iş ve işlemleri tek bir merkezden yürütmek, Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Jandarma Genel Komutanlığına, talep etmeleri halinde mahkemeye ve Cumhuriyet başsavcılıklarına iletmek vardır. 

YORUMLAR