Temassız Kredi Kartı Kullananlara Önemli Uyarı!

Temassız Kredi Kartı Kullananlara Önemli Uyarı!

Sıkışık mekan ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık yerlerde temassız kartlardan para sızdırıldığı ortaya çıktı.

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre, adedi 13,6 milyonu aşan temassız kartlardan kullanıcıdan bilgileri dışında para çekilebiliyor. BKM, bu işlemlerin herhangi bir yerde şifresiz gerçekleştirilebildiği hakkında bu tip kart sahiplerini uyardı.

Aslında bu özellik, temassız kart sahiplerinin, tüm ödeme noktalarında 50 TL'ye kadar olan işlemlerini şifreye gerek kalmadan gerçekleştirebilmeleri için kullanılması amaçlanan bir avantaj olsa da maalesef kötü amaçlı kişilerce de kullanılabiliyor.

Bazı sahtekarlar, gün içinde kalabalık yerlerde şanslarını temassız POS cihazlarıyla denemekten geri durmuyorlar. Cihazları kurbanlarına doğrultarak, önceden makineye yazdıkları 50 TL'den az meblağları, temassız özellik sayesinde kartlardan tahsil edebiliyorlar. Bu dolandırıcılar, genellikle toplu taşıma araçlarında insanları pusuya düşürüyorlar.

BKM'ni verilerine göre, 2016 yılında bu tip kartlarla yapılan 4,2 milyarlık ödemenin yüzde 63'ünün, 50 TL ve altındaki tutarlardan oluştuğu anlaşılmış.

Bu tip kart kullanan vatandaşların mutlaka ay sonunda ekstrelerini detaylı olarak kontrol etmeleri tavsiye ediliyor. BKM, böyle bir durumdan mustarip olduklarını düşünen kart sahiplerinin, mutlaka şüpheli işlemi bankaya bildirilmesini veya savcılık ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Bilişim Suçları Daire Başkanlığı’na başvuru yapmalarını önemle tavsiye ediyor.

Kredi Kartı Sahipleri Dikkat! Biriken Puanlar Sıfırlanacak

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır? En Kolay, Hızlı Açtırma Yöntemi

YORUMLAR