Temmuz Ayında Türkiye'de En Çok Satan Telefon Markaları Belli Oldu

Türkiye'nin en çok satan akıllı telefonları

Pazar araştırmaları yapan GfK Türkiye, temmuz ayında Türkiye’de en çok satan akıllı telefon markalarını tespit etti. Yapılan araştırmalar sonucunda Samsung birinci sıraya otururken, Huawei büyük bir atılımla ikinci oldu.

Uzun yıllardır Türkiye’de en çok satan telefon markası olmayı başaran Samsung, listenin ilk sırasına oturmakla performansını korurken, en önemli atılım Huawei’den geldi. Çinli akıllı telefon üreticisi temmuz ayında yüzde 17,9 Pazar payına ulaşarak, Türkiye’nin en çok tercih edilen ikinci marka oldu. Üçüncü sıradaysa herkesin tahmin ettiği gibi Apple yer aldı.

Huawei 2017 yılının aynı ayında Türkiye’dde yüzde 3,8 Pazar payıyla alt sıralarda yer alıyordu. Türkiye’ye yapılan yatırımlar ve yeni telefon modelleriyle sıralamada hızla yükselen şirket, temmuz ayı itibarıyla ikinci sıraya kadar yükselmeyi başarmış oldu.

5,5 inc ekranlarda birinci

GfK raporunda ayrıca pazar eğilimlerine de yer veriliyor. Tüketicilerin satın alma kararlarını inceleyen GfK, pazarın hızla 5,5 inç ekranlı telefonlara yöneldiğini, 2017 yılının Ocak - Temmuz ayları arasında yüzde 43,8 olan 5,5 inç ekranlı akıllı telefon satın alma oranının 2018 yılının aynı döneminde yüzde 66,7'ye çıktığını raporluyor. Huawei, 5,5 inç ekranlı akıllı telefonlar söz konusu olduğunda ise Türkiye'de yüzde 44'lük pazar payı ile birinci sırada.  

Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang, "Bu başarı, bizim için çok önemli. Büyüme hızımızı ve zirveye sadece bir adım kaldığını simgeliyor. Bu sonuç, çalışma arkadaşlarımızın adanmışlığının ve tüketicilerin ihtiyaçlarına doğru cevap verme yeteneğimizin çok somut bir kanıtıdır. Bu yakaladığımız başarıyı devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.