TEMSA, Elektrikli ve Sürücüsüz Otobüsünü Tanıttı

TEMSA, Elektrikli ve Sürücüsüz Konsept Otobüsünü Tanıttı

TEMSA, elektrikli ve otonom konsept otobüsünü Münih’te düzenlenen Nvidia Europe GTC etkinliğinde tanıttı.

İlk elektrikli otobüsü MD9 electriCITY’i pazara süren TEMSA, sürücüsüz araç teknolojisindeki çalışmalarının meyvesini yavaş yavaş alıyor.

Sözcü 'nün haberine göre TEMSA, TÜBİTAK'ın desteği; Galatasaray Üniversitesi ve Infotech firmalarının işbirliğiyle geliştirilen ilk yerli elektrikli sürücüsüz konsept aracını, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Nvidia Europe GTC etkinliğinde sergiledi

TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, “Teknolojideki hızlı gelişim dünyadaki aslında ekonomik trendleri de baştan tasarlıyor. Bunların başında da akıllı ulaşım ve akıllı şehirler geliyor. Bu akıllı şehir vizyonunun en önemli parçası da elektrikli ve sürücüsüz araçlar”  dedi

2022 Yılında Yollarda Olacak

TEMSA'nın artık bir otomotiv şirketinden çok bir teknoloji şirketi olarak görüldüğünü belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Elektrikli ve otonom araçlar üzerine çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Adana'da ürettiğimiz, yüzde 100 Türk mühendisliği eseri araçlarımızla bugün ülkemiz ekonomisine destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Sektörümüzde bir dünya markası olma yolunda her yıl konsolide ciromuzun yaklaşık yüzde 5'ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. 2022 yılında hazır hale getirmeyi planladığımız MD9 electriCITY model elektrikli ve sürücüsüz aracımız da bu çalışmalarımızın bir sonucu”

TEMSA’nın ilk otonom aracında toplam 3 adet LIDAR bulunuyor. Çevresindeki her türlü nesneyi tanımlayabilmesi adına birçok radar ve sensörle donatılan araç, lazer darbeleri aracılığıyla etrafındaki nesne ve yüzeylerin uzaklığı ölçümleyebiliyor.

Verilerin analiz edilmesi için Nvidia PX2 bilgisayar sistemini kullanan aracın, gelecekte yolculukları çok daha güvenli ve verimli bir hale getirmesi hedefleniyor.