Tesla, 10.000’inci Supercharger İstasyonunu Açtı

Tesla, 10.000’inci Supercharger İstasyonunu Açtı

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, Supercharger ağını genişletmeye devam ediyor. Kanada Belleville, Ontario’da 10.000’inci şarj istasyonunu açan ABD’li şirket, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamladı.

Elektrikli otomobil ekosistemine yepyeni bir hava getiren Tesla, bir akıllı telefon şarjı gibi çalışan Supercharger istasyonları ile bu alanda önemli bir fark yaratıyor. Elon Musk’ın sahibi olduğu şirket, kısa süreli şarjlarda dahi Tesla araçlarının yüzlerce kilometre yol gidebileceğini belirtiyor. Nitekim Tesla’nın elektrikli otomobil teknolojisinde fark yarattığı etmenlerin başında da bu geliyor. 

2012 yılında California’da bir avuç Supercharger ile müşterilerine hizmet veren Tesla, bugün Kanada Belleville, Ontario’da 10.000’inci şarj istasyonunu açtı. Başarılarına bir yenisini daha ekleyen şirket, halihazırda dünya çapında bir ağa sahip olan şarj istasyonlarını çok daha geniş kitlelere yaymanın hesaplarını yapıyor.

 

 

2018 yılı içinde Türkiye’de resmen faaliyete başlayacağını açıklayan Tesla, geçtiğimiz hafta aralarında 10 şehrimizin de olduğu bir dünya haritası paylaşarak, dünya çapında 10.000 yeni Supercharger şarj istasyonu açacağını duyurmuştu. Söz konusu şehirler arasında, Edirne, İstanbul, Sakarya, Bursa, Ankara, Balıkesir, İzmir, Aydın, Konya ve Antalya bulunuyor.

Öte yandan Tesla’nın Supercharger şebekesi ne kadar geniş olursa olsun, şehirdeki kullanılabilirlik oranları hala oldukça zayıf. Ancak şirketin bir elektrikli otomobil markası olarak bu alanda katalizör görevini gördüğünü net bir şekilde söyleyebiliriz.

Şarj ağından kart etme amacı taşımayan ABD’li şirket, hem insanları bu teknolojiye teşvik etmek hem de Supercharger istasyonlarına yakın olanların şehir içi kullanım ihtiyaçlarını karşılamak için Supercharger kullanımından 2017 yılına kadar herhangi bir ücret almıyordu.