Tesla, ABD Dışındaki İlk Fabrikasını Çin’de Açıyor

Tesla, Çin Pazarına Açılıyor

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla, batarya teknolojisi alanındaki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. ABD’li şirket, anavatanı dışındaki ilk fabrikasını açmak için Çin’in Şangay kentinde dev bir arazi satın aldı.

Şu sıralar Elon Musk’ın yerine geçecek ismi aramakla meşgul olan Tesla, Uzakdoğu pazarındaki etkinliğini artırmak için çok önemli bir adım attı. 

Çinli yetkililerle masaya oturan şirket, araçlarında kullanacağı bataryaların üretimi için ülkenin en büyük şehri olan Şangay’da 850 bin metrekarelik bir arazi satın aldı. Söz konusu arazi için Tesla’nın kasasından ne kadar bir meblağ çıktığı açıklanmadı ancak, Şangay Arazi Kaynakları ve Planlama bürosuna göre bu rakam, 973 milyon yuan yani tam 140.5 milyon dolar.

tesla elon musk elektrikli otomobil

Tesla, yıllar süren zorlu bir sürecin ardından geçtiğimiz günlerde 100 bininci Model 3 aracını ürettiğini açıklamıştı. 

Gerek yönetim gerekse üretim konusunda yaşadığı problemlere rağmen elektrikli otomobil endüstrisinin referans noktası haline gelen Tesla, yavaş yavaş hedeflerine ulaşmaya başlıyor.

Aksiyon alanını daha da artırmak isteyen şirket, Çin’de kuracağı fabrika ile yılda 500 bin araç üretmeyi planlıyor. Elektrikli araçları için hayati öneme sahip olan bataryaları da bu fabrikada üretecek olan firma, böylerce küresel üretim kapasitesini iki katına yükseltmiş olacak.

Tesla, 2018’in ilk üç çeyreğinde toplam 83 bin 500 adet aracı sahiplerine teslim etmişti.