Tesla 135.000 Aracını Geri Çağırıyor: İşte Sebebi

Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin uyarısı sonrasında 135.000 Tesla geri çağrıldı. Pek çok Tesla modelinde güvenlik sorunu yaşanıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi uyarısı sonrasında 135.000 Tesla geri çağrıldı. 2012 ila 2018 model Tesla araçlarını etkileyen bir güvenlik sorunu şirketin başına bela olabilir.

Tesla, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından gündeme getirilen güvenlik endişelerinin ardından bazı Model S ve Model X araçları geri çağırıyor

NHTSA'nın en son raporuna göre, geri çağırmanın 30 Mart'ta başlaması ve potansiyel olarak 134.951 elektrikli otomobilin biriminin etkilenmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında iyileştirilmiş bir güvenlik soruşturmasının ardından NHTSA, 158.000 Model S ve Model X aracın geri çağrılması için resmi bir talepte bulunmuştu. Bu soruşturma kapsamında bazı 2012-2018 Model S ve 2016-2018 Model X araçlarının "motorlu araç güvenliğiyle ilgili kusur içerdiği" sonucuna varıldı.

Yeni Tesla Model S Cyberpunk 2077 ve Witcher 3 Çalıştırabilecek!
OYUN

Yeni Tesla Model S Cyberpunk 2077 ve Witcher 3 Çalıştırabilecek!

Yeni Tesla Model S Cyberpunk 2077 ve Witcher 3 oyunlarını da oynatabilecek. Tesla tarafından geliştirilen güncellenmiş Model S aracı, sahip olduğu şık tasarım ve çok sayıda özelliğin yanı sıra bilgi eğlence sistemi ile de dikkat çekiyor.

NHTSA uyarmıştı: Tesla araçları geri çağrıldı

Ajansın 29 Ocak'ta yayınladığı en son raporu, bazı modellerde yerleşik MultiMediaCard (eMMC) denetleyicisinin yıpranabileceğini ve bunun da bazı görüntüleme işlevi arızalarına yol açabileceğini belirtiyor.

Rapor, bu durumun dikiz kamera ekranında kontrol ayarı kaybına neden olabileceğini ve buna bağlı olarak çarpışma riskini artırabileceğini dile getirdi.

Tesla ise araç sahiplerini bilgilendirmeyi ve gelişmiş bir eMMC denetleyicisini ücretsiz olarak değiştirmeyi kabul etti. NHTSA'nın raporundan etkilenen kullanıcılara e-posta yoluyla bilgilendirme gönderen Tesla şu ifadelere yer verdi:

"Tesla, eMMC'de biriken aşınma nedeniyle araçların arızalanabileceğini göz önünde bulundurdu. Mart 2018'den önce üretilmiş bazı Model S ve Model X araçlarını gönüllü olarak geri çağırmaya karar verdik. Bu geri çağırmadan etkilenen bir Model S veya Model X'e sahipseniz bizimle paylaşın."

Tesla, yükseltmeler için halihazırda ödeme yapmış kullanıcılar için Mart 2021'in sonunu işaret ederek "geri ödeme ve uygunluk ile ilgili ayrıntıları" paylaşacağını sözlerine ekledi.

Etkilenen araç sahiplerine gönderilen e-posta, Tesla'nın yakın zamanda NHTSA tarafından gündeme getirilen işlevsellik sorunlarının çoğunu ele alan bir yazılım güncellemesi yayınladığını da vurguladı. Ancak işletim yazılımı 2020.48.12'den daha eski olan eMMC arızalarına sahip araçların geri çağırılacağını dile getirdi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla Kendi Kendine Sürüş (FSD) modunun beta sürümünün hala test aşamasında olduğunu ve kullanıcıların kamu alanında test etmemesi gerektiğini belirtmişti. Hatta şirket, "en kötü zamanda yanlış şeyi yapabileceği" konusunda uyarıda bulunmuştu.

Tesla'nın Net Karı Araba Satmaktan Gelmiyor
Otomobil

Tesla'nın Net Karı Araba Satmaktan Gelmiyor

Tesla, 2020 yılına ait ilk tam yıllık net gelirini açıkladı. Şirketin net karının araba satmaktan gelmediği ortaya çıktı. Peki Tesla nasıl kar elde ediyor? Elon Musk'ın kurduğu elektrikli araç tasarlayan, üreten ve satan Kaliforniya merkezli bir Amerikan şirketi olan Tesla hakkında gelen detayı sizler için derledik.

YORUMLAR