Tesla, Çin’de Satılan Araçlarında İndirime Gidiyor

Tesla’dan Çin’e Özel Tarife

ABD ile Çin arasında patlak veren ticaret savaşı nedeniyle uzakdoğu ülkesindeki fiyatlarını yükseltmek zorunda kalan Tesla, Model S ve Model X modellerinde indirime gidiyor.

Yakın zaman önce üst düzey bir yönetim değişikliği geçiren Tesla, hem tercih edilebilirliğini hem de satış hacmini artırmak amacıyla Çin’deki fiyat politikasında revizyona gidiyor.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumunda olan firma, Çin'de satışa sunulan Model X ve Model S otomobillerinin fiyatlarında indirim uygulayacağını duyurdu.

Tesla Model X ve Model S

ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı, özellikle Amerikalı elektrikli araba üreticilerini vurmuştu. Çin, ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 10 ek gümrük vergisi hamlesine karşılık olarak, ABD’den ithal edilen çeşitli ürünlere yüzde 25 ila 40 arasında değişen yeni vergiler getirme kararı almıştı. 

Tesla da artan vergi yükü sebebiyle temmuz ayında fiyatlarını yaklaşık yüzde 20 yükseltmişti.

Çin’de satışa sunulan Model 3’ün başlangıç fiyatlarını paylaşan ABD’li şirket, aracın çift motorlu dört çeker versiyonu için belirlenen fiyatın 540 bin yuan (77 bin 928 bin dolar) olduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük otomobil pazarındaki varlığını artırmak isteyen Tesla, ABD dışındaki ilk fabrikasını açmak için Çin’in Şangay kentinde 850 bin metrekarelik bir arazi satın almıştı. Şirket, Çin’de kuracağı fabrika ile yılda 500 bin araç üretmeyi hedefliyor.