Tesla Model 3 Anahtarsız Olarak Satılacak!

Tesla Model 3 Anahtarsız Olarak Satılacak!

Günümüzde otomobil teknolojileri ilerledikçe anahtarsız giriş ve çalıştırma gibi terimleri sık sık duyar olduk. Fakat elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bu duruma Model 3 adlı otomobiliyle farklı bir boyut kazandırdı ve Model 3'leri tamamen anahtarsız olarak satacağını açıkladı.

Aylar süren bekleyişin ardından Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Model 3 otomobili ve anahtarsız olmasıyla ilgili tanıtımda kamuoyunu bilgilendirdi. Anahtarsız giriş ve çalıştırma olan otomobillerde yine de satın alındığı zaman bir anahtar veriliyor, ama bu anahtarın sürücünün cebinde veya çantasında bulunması yetiyordu. Yapılan açıklamalara göre, Tesla Model 3'te hiçbir anahtar olmayacak. Çünkü yalnızca sürücünün cep telefonu otomobile giriş ve çalıştırmak için yeterli olacak. 

Tesla'nın elektronik sistemleri akıllı telefonlar ile uyumlu çalışacak. Yani Bluetooth teknolojisi aracılığıyla sürücünün araca yaklaştığını tespit ederek kapı kilitlerini açacak. Sürücü içeriye bindiği zaman telefonları algılanacak ve bir butona basarak aracı çalıştırabilecekler.

"Peki ya telefonumuzun şarjı biterse veya aracımızı valeye teslim etme durumunda kalırsak ne oluyor?" derseniz, Tesla'nın bu durum için de bir çözümü var. Sürücülere yedek olarak bir NFC teknolojili kart veriliyor. Böyle sıradışı durumlarda, bu kart ile araca giriş ve çalıştırma yapılabiliyor. Yani Tesla, bu gibi teknolojileri ile anahtar kaybetme veya arama gibi problemleri ortadan kaldırmış oluyor. Aslında, bu sistemi ilk geliştiren firma Volvo idi, çünkü Volvo 2016 yılından beri anahtarsız araçlar konusunda çalışmalar yürütüyor. Fakat Tesla, bu sistemi otomobilleriyle birlikte satışa sunan ilk firma oldu. Aşağıda yer alan videodan Tesla Model 3 hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Tesla Model 3'ün Tesla'nın bugüne kadarki en ucuz otomobili olacağını da belirtmiş olalım. Diğer modellerine göre ekonomik olan bu otomobil, 220 mil yani yaklaşık 300km menzile sahip olacak ve 35.000$ başlangıç fiyatıyla satılacak. Model 3 siparişi vermiş olan sürücüler Ekim ayından itibaren araçlarına kavuşabilecek.

Tesla Model 3 Üretim Bandına Yerleşti

Tesla Model X'in Çarpışma Testinde Şaşırtıcı Sonuçlar Ortaya Çıktı

YORUMLAR