Tesla Model 3, Bir Günde Milyar Dolarlar Kazandırdı

Tesla Model 3, Bir Günde Milyar Dolarlar Kazandırdı

Ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın yeni Model 3 isimli arabası, uzun süredir bekleniyordu. Diğer araçlarına göre daha uygun bir fiyatla satılacak olan Model 3, şirkete ilk gününde milyarca dolarlık bir gelir sağladı.

Tesla, uzun bir süre önce başlattığı geri sayımla 31 Mart tarihini işaret ediyordu. O gün gelip çattığındaysa ortaya Model 3 adı verilen ve 35 dolarlık taban fiyatıyla piyasaya sürülecek olan bir araç ortaya çıktı. Öncelikli hedefi elektrikli arabaları ana akım haline getirmek olan bir şirket için en önemli adımlardan bir tanesi olan “ucuz” araba, böylece ön sipariş sürecine girmiş oldu.

Geçtiğimiz sene Türkiye’de de faaliyetlere başlayan ve önceliğini bizim ülkemizin yanı sıra Brezilya, Singapur, Yeni Zelanda, Güney Afrika, İrlanda ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler olarak belirleyen Tesla, yeni arabasını duyurulduğu gün ön siparişe açtı.

1,000 dolarlık bir ödemeden sonra ön sipariş edebildiğiniz Model 3 için ilk günde gelen sipariş sayısı ise 180,000 oldu. Şirketin sahibi Elon Musk ise ortalama 42 bin dolarlık bir alımın olduğunu ve bunu 180 bin ile çarpıldığında 7.5 milyar dolar gibi bir rakam elde edildiğini söyleyen bir twit attı.

Bunun şirket için 2016’ya çok iyi bir giriş olduğu söylenebilir. Geçtiğimiz yıl için açıklanan finansal raporlarda, şirketin ancak 10,036 araç satabildiği görülmüştü. Yine de diğer modellerinin fiyatlarının bir hayli pahalı olduğu düşünülürse, 10 bin araç satımından da çok yüksek gelirler elde edilmişti. Yine de Model 3'ün bu sene içerisinde satışa çıkarılmasının muhtemel olmadığını da belirtelim.

Tesla'nın Model S Arabası Şarj Esnasında Yandı, Bitti, Kül Oldu!

Tesla'ya Dişli Bir Rakip Geliyor: Faraday Future

Tesla'yı Bitirecek 600 Beygirlik Elektrikli Araba Porsche Mission E Tanıtıldı

YORUMLAR