Tesla, Model 3'ü 3.000 Dolar Zarar ile Satacak

Tesla, Model 3’ün Uygun Fiyatlı Versiyonunu Satışa Sundu

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, Model 3 aracını 3.000 Dolar zarar ile satacak. Model 3'ün üretiminin 38.000 Dolar'a mal olduğu açıklayan şirket yetkilileri, aracı 35.000 Dolar fiyatla satacak.

Electrek, Tesla'nın CEO'su olan Elon Musk'ın Model 3 üretimiyle ilgili zorluklarının devam ettiğini açıkladı ve aracın en maliyetli bölümünün gövdesi olduğunu söyledi. Şuan Model 3'e sahip olmak isteyenler depozito yatırmak zorunda ve depozitoyu yatırdıktan sonra bile üretim gecikmeleri nedeniyle siparişlerinin neredeyse dörtte biri kadarı iade edilmekte.

Elon Musk ayrıca Tesla Model 3 aracının günde 1000 adet üretildiğini açıkladı. Elon Musk üretim maliyetlerini düşürmek için yoğun mesai harcayacak çalışıyor olsa da günde 1.000 araç üretimi yapılırken 3.000 Dolar zararına satılması şirket için hiç de hoş değil. Musk kendine güvendiğini söyleyerek, Tesla'nın 6 ay içinde 35.000 dolarlık bir Model 3 elde edebileceğine inandığını sözlerine ekledi.

Tesla'nın araçlarını şu anda sattığı fiyattan daha düşük bir maliyetle üretememesi büyük bir sorun gibi görünse de uzun vadede bu iyi bir strateji olabilir. Model 3, Tesla'nın diğer üst düzey araç teklifleriyle kıyaslandığında, karşılanabilir olması nedeniyle markanın şu anda çok daha geniş bir kitleye ulaşabilmesine yardımcı olacak gibi görünüyor.