Tesla Model 3 Üretiminde Tarihi Başarı

Tesla Model 3 Üretiminde Tarihi Başarı 1

Tesla Model 3, firmanın Model S ve Model X’ten sonra piyasaya çıkardığı en yeni elektrikli aracı konumunda. 35 bin dolarlık fiyatıyla bu üç araç arasında en ucuzu olan ve en çok sipariş edilen araç da yine Model 3 oldu. Ancak Tesla uzun zamandır Model 3 üretiminde çeşitli sıkıntılar yaşıyordu ve siparişlere yetişmekte zorlanıyordu.

Tesla, son dönemde yaptığı iyileştirme ve geliştirmelerle Model 3 üretim adetlerini giderek artırıyordu. Şimdilerde ise Tesla’ya yakın bir kaynaktan alınan bilgilere göre 100 bininci Model 3 üretilmiş durumda. 100 bininci aracın 13 Ekim’de üretildiği belirtilirken, bu durumda Tesla çok önemli bir kilometre taşını geride bırakmış oluyor. 

Model S ve Model X’te bile 100 bininci araçların ancak yıllar sonra üretilebildiğini düşünürsek, Model 3’ün üretimine başlandıktan sadece bir yıl sonra 100 bininci aracın üretilmiş olması Tesla adına çok büyük bir başarı. 100 bininci aracının bu kadar kısa sürede üretilmesi Tesla Model 3’ün, yalnızca diğer Tesla modellerini geçmekle kalmayıp, tarihte bu kadar kısa sürede bu üretim rakamlarına ulaşan ilk elektrikli araç olmasını da sağlıyor.

Tesla Model 3 Üretiminde Tarihi Başarı 2

Tesla her çeyrekten sonra üretim adetlerini paylaşmasına rağmen şimdilik bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Tesla’ya yakın kaynaktan alınan bir diğer bilgi ise firmanın haftada 5 bin adet Model 3 üretme kapasitesine ulaştığı yönünde.

Eğer gerçekten doğruysa bu veriler, 2017’nin Temmuz ayı sonunda sadece 30 adet Model 3 teslimatı yapabilen Tesla’nın, çok fazla gelişim kaydederek büyük bir yol kat ettiğini gösteriyor. Yine de Tesla için yapılmayı bekleyen daha çok iş var. Çünkü Model 3 için ön sipariş veren 455 bin adet müşteri mevcut ve bunların büyük bir çoğunluğu halen elektrikli araçlarının kendilerine teslim edilmesini bekliyor. Tesla üretim adetlerini büyük oranda artırmış olsa da ön siparişlere ait teslimatlar ancak 2019’da tamamlanabilir gibi görünüyor. Tüm bunlara rağmen Tesla’nın yüksek üretim adetlerine bu kadar kısa sürede ulaşmış olması, elektrikli araç endüstrisi için çok büyük bir başarı olarak görülüyor.