Tesla, Model 3 Üretimini Geçici Olarak Durdurdu

Tesla Model 3 Üretim

Tesla’nın Model 3 ile ilgili sorunları bitmek bilmiyor. Üretimdeki darboğaz nedeniyle Model 3 siparişlerine yetişemeyen şirket, şimdi de Model 3 üretim hattını kısa süreliğine durdurma kararı aldı. Tesla’nın en uygun fiyatlı ve en çok sipariş alan elektrikli otomobili olan Model 3’ün, Kaliforniya Freemont tesisindeki üretim hattının 4-5 günlüğüne durdurulduğu açıklandı.

Şirket, geçtiğimiz Şubat ayında da benzer bir şekilde üretimi geçici olarak durdurmuştu. Tesla, durdurmanın fabrikadaki herhangi bir hatadan kaynaklanmadığını söylerken, bunun  planlı olarak yapıldığını belirtti. Şirket ayrıca bu durdurmayı, üretim hatlarını iyileştirmek ve üretim kapasitesini arttırmak amacıyla yaptıklarını açıkladı. 

Tesla CEO’su Elon Musk, Model 3 siparişlerine yetişememelerinin nedenlerinden birinin, fabrikadaki üretimin otomasyona aşırı şekilde bağlı olması ve üretimde çok sayıda robot kullanılması olduğunu söyledi. Ayrıca bir şirket sözcüsü de, “Bu durdurma periyotları, otomasyonun iyileştirilmesi, üretim oranlarının arttırılması ve darboğazların sistematik olarak ele alınması için yapılıyor. Bu alışılmadık bir şey değil ve aslında bu tarz üretim yapan fabrikalarda bu gibi durumlar oldukça yaygındır.” dedi.

Model 3 üretimine ara verilmesi üzerine, bazı işçilere 4-5 günlüğüne maaşsız izin verildiği ve bazı işçilerin de fabrikanın başka bölümlerinde geçici işlere atandığı belirtiliyor. Ayrıca Model 3 üretiminin durdurulmasının hemen ardından Tesla’nın hisselerinde yaklaşık yüzde 1’lik bir düşüş yaşandı. Tesla, her ne kadar verilen bu araların normal olduğunu söylese de, bazı uzmanlar durumun normal olmadığını ve şirketin daha büyük krizlerle karşılaşabileceğini söylüyor.

YORUMLAR