Tesla Model S’i Saniyeler İçinde Hackleyip Çaldılar!

Tesla Model S’si Saniyeler İçinde Hackleyip Çaldılar!

Tesla’nın elektrikli otomobilleri, hem tasarım hem de performan anlamında takdiri hak ediyor. Peki ya güvenlik? Belçikalı iki güvenlik uzmanı, Tesla Model S'in hacklenerek çalınmasına neden olabilecek bir şifreleme hatası keşfetti.

Siber güvenlik, bankacılıktan bilişime, havacılıktan otomotive kadar birçok sektör için hayati önem taşıyor. Öyle ki hackerlar, bir havayolunu hackleyip müşterilerinin finansal verilerini ele geçirebilir veya banka sistemlerine sızarak milyonlarca dolar parayı çalabilir. Benzer bir hadise otomobillerin de başına gelebileceğini biliyor muydunuz?

Belçika'daki KU Leuven Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar, Model S'e dijital olarak girmenin basit bir yolunu buldular. Güvenlik uzmanları uyguladıkları teknik için 600 dolar değerinde radyo ve bilgi işlem ekipmanı kullandılar. Dolayısıyla bu, herkesin akıllı telefonları veya bilgisayarları ile yapabileceği basit bir eylem değil, ancak Model S’in fiyatı göz önünde bulundurulduğunda 600 doların oldukça küçük bir meblağ olduğunu söyleyebiliriz.

Uzmanların kullandıkları donanımlar, her bir araç için programlanan şifreleme anahtarlarına erişim sağlıyor ve temelde yeni bir anahtar görevi görüyor. Hırsızlar, bu sayede herhangi bir Model S marka aracın alarmını çalıştırmadan içine girebilir.   

Tesla araçlarındaki güvenlik açığını keşfeden araştırmacı Lennert Wouters, "Bugün, bu anahtar fobları saniyeler içinde kopyalamamız çok kolay. Anahtarlığı tamamen taklit edip aracı sürebiliriz”  dedi. 

Tesla konuyla ilgili yaptığı açıklamada, güvenlik açığının düzeltildiğini ve sistemin daha güvenli bir şekilde tasarlandığını belirtti. Haziran 2018’den itibaren modellerin söz konusu problemden etkilenmediğini söyleyen California merkezli şirket, daha önceki modellerin ise yazılım güncellemesi aldıklarını aktardı. 

Wouters ve ortağı Tomer Ashur ayrıca, İngiliz elektronik şirketi Pektron tarafından üretilen anahtarlıkların kusurlu olduğunu söylüyor. Dünyanın en büyük özel elektronik üreticilerinden olan marka, McLaren, Karma ve Triumph gibi dev firmalar için anahtarlık tasarlıyor. Pektron ise söz konusu iddialarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.