Tesla Model X'in Yarı Fiyatına Çinli Elektrikli SUV!

Çinli Elektrikli SUV Nio ES8

Çinli otomobil üreticisi Nio, Tesla’nın Model X adlı aracına rakip olacak tamamen elektrikli bir SUV modelini Model X'in yarı fiyatına sunacak. 

Nio ES8 olarak adlandırılan bu SUV, Çin’de kızışan elektrikli otomobil sektörü sonucu iddialı bir şekilde ortaya çıktı. 2014 yılında kurulan firmanın ilk modeli olan ES8’in 67.765$’dan başlayacağı vurgulandı. Bu da 126.740$ başlangıç fiyatına sahip olan Tesla Model X’in yarı fiyatına yakın bir değer oluyor.

Çinli Elektrikli SUV Nio ES8

Çin’de devletin elektrikli otomobil üreticileri için sağladığı desteklerden faydalanan Nio firması bu aracı şimdilik sadece Çin’de satacağını açıkladı. Nio firmasının kurucusu William Li araca yapılan benzetmelere cevap olarak, “Çinli Tesla değiliz.” şeklinde de bir açıklamada bulundu.

Çinli Elektrikli SUV Nio ES8

Nio ES8 aynı Tesla Model X’in olduğu gibi 7 koltuklu bir otomobil. 500 kilometre civarı bir menzile sahip olduğu ve 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.4 saniyede tamamlayabildiği de açıklanıyor. Bu güzel özelliklere sahip olan otomobil için Nio firması 2020’ye kadar ülke genelinde 1100 adet ufak şarj istasyonu kuracağını söylüyor. 

Çinli Elektrikli SUV Nio ES8

Aynı zamanda mobil şarj ekipleri ve yol yardım ekiplerinin de Nio otomobil sahipleri için daima görev başında olacağı belirtiliyor. Bakalım tüm bu imkanlarla birlikte gelen Nio ES8, dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarında nasıl bir satış miktarına ulaşabilecek?

YORUMLAR