Tesla Model X, Yeni Kazasında Bir Spor Salonuna Daldı

Tesla Model X Kaza

Tesla, son zamanlarda özellikle yaşadığı üretim sorunlarıyla gündemden düşmüyordu. Ayrıca daha önce haberini yaptığımız, Tesla Model X’in karıştığı bir ölümlü kazanın davası da hala devam ediyor. Şu sıralar ise Model X yeni bir kaza ile daha gündeme geldi. Bu seferki kazada Model X’in, bir spor salonunun duvarını yıkarak içeri daldığı görülüyor.

ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleşen kazada Tesla Model X, aniden hızlanarak önce bir karete salonuna ve ardından bitişiğindeki spor salonuna daldı. Neyseki, başka zamanlarda çocuklarla dolu olan karete salonu o sırada boştu. Spor salonunda ise o sırada çalışan sadece birkaç kişi vardı ve kazada şans eseri hiç kimse yaralanmadı. Kazaya karışan siyah Tesla Model X’in sürücüsü olan bayan, aracın aniden hızlandığını ve ayağını fren pedalına basılı tutmasına rağmen aracın hızlanmaya devam ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Tesla sözcüsü de, “Müşterilerimiz için güvenlik konusunu çok ciddiye alıyoruz ve müşterilerimiz güvende olduğu için memnunuz. Tüm kazalarda araçların dijital ve teknik kayıtlarını dikkatle inceliyoruz. Ancak sürücülerin, aniden ve beklenmedik bir şekilde hızlandığını söylediği araçlarının dijital verilerini incelediğimizde, veriler her seferinde aslında aracın beklenmedik bir davranışının olmadığını bizlere ispatlıyor. Yanlış pedala basmaktan kaynaklı kazalar yalnızca Tesla’larda değil her çeşit araçta yaşanabiliyor. Tesla’nın otomobillerindeki gaz pedallarında fazladan 2 adet sensör bulunuyor. Bu sensörler, pedala fiziksel olarak ne zaman baskı uyguladığını bize tam olarak gösteriyor.” dedi.

Tesla sözcüsü sözlerine şu şekilde devam etti: “Spekülasyonları bir kenara bırakırsak, kazaya sebep olma olasılığı yüksek olan 2 ihtimal bulunuyor: Sürücünün panik yaparak gaz ve fren pedallarının yerini karıştırması ya da aracın ani hızlanmasını hesaba katmayı unutup gaz pedalına fazla basması. Çünkü Tesla araçlarının hızlanması, elektrikli araçlar olduğundan dolayı, diğer yakıtlı araçların hızlanmasına kıyasla çok daha ani bir şekilde daha kısa sürede gerçekleşir. Bu anlık tork nedeniyle, eğer sürücü gaz pedalına yanlışlıkla basmışsa olaylar çok ani ve hızlı gelişir.