Tesla, “Model Y”nin Üretimine Kasım 2019’da Başlayabilir

Tesla Model Y 1

Tesla, Model 3 üretiminde yaşanan aksaklıklar, şirketin hisselerinin düşüşü gibi son yıllarda bazı olumsuzluklarla karşılaştı ancak şirket yine de yeni yatırımlar yapmaktan geri kalmıyor. Tesla’nın, Model 3 altyapısı üzerine inşa edeceği yeni bir elektrikli crossover (SUV) modeli üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. İddialara göre, Model Y olarak adlandırılması beklenen crossover’ın üretimine 2019 yılının Kasım ayında başlanacak.

Reuters’da çıkan haberlere göre, "Tesla'nın hedefi Model Y'nin üretimine Kasım 2019'dan itibaren başlayabilmek.” Otomobil üreticileri yeni bir model hazırlığı yaparken parça tedarikçilerini bulmak için genelde iki ya da iki buçuk sene öncesinden bu hazırlığa başlarlar ve tedarikçilere bildiri gönderirler. Tedarikçilere göre Tesla tarafından kendilerine gönderilen bildiride, Model Y’nin üretimine 1,5 yıl sonra başlanacağı belirtiliyor.

Reuters’da çıkan haberler ve tedarikçilerden gelen bilgiler, daha önce bir bayi tarafından açıklanan "Model Y, Mart 2020'den itibaren satışa çıkacak." iddiası ile de hemen hemen uyuşuyor. Farklı kaynaklardan gelen ancak birbirini destekleyen bu iddiaların doğru olma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Reuters’ın haberine göre, 2019’un Kasım ayında başlayacak olan Model Y üretimi, Tesla’nın ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Fremont fabrikasında yapılacak.

Tesla Model Y 4

Tesla Model 3 baz alınarak üretilecek olan Model Y’nin, markanın en çok satılan modeli olacağı tahmin ediliyor. Tesla’nın Model Y için planladığı üretim adedi ise tam olarak bilinmiyor ancak Elon Musk’ın en az Model 3 sayısı kadar Model Y üretilmesini istediği biliniyor. Bu da demek oluyor ki her yıl 500.000 adet Model 3’ün üretilmesini hedefleyen Musk, Model Y için de hemen hemen aynı sayıyı hedefliyor.

Tesla’nın bu üretim adetlerine ulaşma konusunda sıkıntılar yaşaması muhtemel. Çünkü Fremont’daki fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 500.000 adet ve bu kapasitenin Model Y, Model 3, Model X ve Model S için hedeflenen üretim adetlerine tek başına ulaşması pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle söylentilere göre Tesla, üretim kapasitesini arttırabilmek adına farklı yerler arayışında ve listenin başında da Çin bulunuyor.

YORUMLAR