Tesla Neden Apple Watch Yerine Android Bir Cihaz Seçti?

Tesla Neden Apple Watch Yerine Android Bir Cihaz Seçti?

Apple Watch,  her ne kadar pazarda ‘özel’ bir akıllı saat konsepti yarattığı söylense de henüz çok da tercih edilen bir ürün değil. Bunun son örneğini Tesla’nın otomobillerini kontrol etmesi için Eleks marka Android bir saat seçmesinden de anlayabiliyoruz. 

Tesla’nın elektrikli arabalı pahalı araçlar. Ancak Tesla ekonomik araç da yapabileceğini birkaç modeliyle ispat etmişti. ABD’de New Jersey’den başlayarak yavaş yavaş galerilerde satılmaya başlayan Tesla S modeli, otomotiv pazarında heyecanla karşılandı.

Tesla ürettiği elektrikli arabaların kontrolünü akıllı saatlere devretmeyi bi süredir düşünüyor, ancak Apple Watch’u da bekliyordu. Apple Watch’un açıklanmasından sonra Tesla arabalarını kontrol edebilmesi için Eleks isimli Android işletim sistemli bir saatte karar kıldı.  Aşağıdaki video Eleks Android saatle neler yapılabileceğini gösteriyor.

Tesla’nın bu kararı Apple Watch ailesinin hiç de ekonomik olmaması ve tamamen iPhone bağımlı kalmasından kaynaklanıyor düşüncesi piyasada ağır basıyor. Tesla elektrikli araçların satış fiyatına saatlerin bedelini eklemiyor, ancak çok daha cüzi miktarda bir bedel talep ediyor. Bu kampanya Apple Watch işin içine girince pek de mantıklı olmuyor. En ucuz Apple Watch’u 350 dolar olduğunu düşünürsek Tesla’nın bu kararı mantıklı gibi.

Ayrıca Tesla mühendisleri, Apple Watch’un sesle iletişim sisteminin yavaş olduğunu, komutların algılanması için 3 saniyenin geçmesi gerektiğini de öne sürdüler. Mühendisler, 'Apple Watch uygulama geliştiricilere de sınırlamalar koyduğu için istenilen uygulamalar saate pek işe yarayamıyor, çok kısa zaman dilimleri içinde çalışıyorlar ve verimli olamıyorlar' diye konuşuyorlar. Öte yandan Apple Watch’un 18 saatlik pil ömrü de Tesla’nın seçimini etkilemiş. 

Tesla'dan Model S İçin Eşi Görülmemiş Kontrol Paneli

'Çok Yakın Bir Gelecekte Sürücülü Otomobiller Yasaklanacak'

YORUMLAR