Tesla’nın Elektrikli Tırı Semi Salt Lake’de Görüldü

Tesla Semi Salt Lake City Utah

Tesla’nın elektrikli tırı Tesla Semi, bir süredir ABD’de dolaşıyor ve farklı eyaletlerde görülüyordu. Hatta Tesla CEO’su Elon Musk bu konuda, Tesla Semi’nin Tesla Supercharger ağını kullanarak ABD’yi tek başına dolaştığını söylemişti. Tesla Semi son olarak geçtiğimiz günlerde Salt Lake City, Utah’da görüldü.

Tesla çalışanı olduğunu söyleyen bir kadın, geçtiğimiz Cuma günü Instagram hesabından Tesla Semi’ye ait fotoğraflar paylaştı. Kadın paylaşımında, Tesla Semi’nin yalnızca 1 saatliğine servis merkezine geldiğini ve aracın buradan sonraki durağının neresi olacağının kendilerine söylenmediğini yazdı.

Bir sonraki durağı neresi olacağı bilinmeyen Tesla Semi, daha önce de Colorado, Illinois, Arkansas ve Iowa eyaletlerinde görülmüştü. Merkezi Nevada’da bulunan Tesla Semi, ABD genelinde merkezinden çok daha uzak mesafelere giderek, elektrikli tırların menzilini ve ülke çapında heryere gidebileceğini herkese göstermek istiyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Work perks #Tesla #teslasemi

Kira Carey (@kiracares)'in paylaştığı bir gönderi ()

Tesla Semi, bu uzun yolculuğu sırasında 2013 yılından bu yana ABD’nin çeşitli bölgelerinde hizmet veren Supercharger istasyonlarını kullanarak belirli aralıklarla şarj oluyor. Ancak Tesla Semi’nin kendi kendine şarj olamadığını ve bu konuda yardım aldığını belirtelim. Supercharger’lar 30 dakikalık bir şarj ile araçlara yaklaşık 320 kilometrelik bir menzil kazandırıyor. Ayrıca Tesla, Tesla Semi’nin menziline 650 kilometre ekleyecek Megacharger adlı yeni bir teknoloji üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Tesla’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre Tesla Semi, yüksüz durumda 0’dan 100’e sadece 5 saniyede ulaşabilirken, yüklü durumda bu hıza 20 saniyede ulaşabiliyor. Sitede Tesla Semi’nin menzilinin ise 480 km olduğu belirtiliyor.

Tesla’nın elektrikli tırlarına rağbet giderek artıyor. Bu hafta Walmart firması, 2022’de Kanada’da kurmayı planladığı yeni bir dağıtım merkezi için 30 adet Tesla Semi siparişi verdi. 2019 yılında seri üretimine başlanması beklenen Tesla Semi’nin standart donanımlı giriş modelinin 150 bin dolar’dan (960 bin TL) satılacağı tahmin ediliyor.

YORUMLAR