Tesla’nın Spor Arabası Roadster, Koenigsegg’i Harekete Geçirdi

Tesla’nın Spor Arabası Roadster, Koenigsegg’i Harekete Geçirdi

Tesla’nın 2020 yılında piyasaya çıkacak olan yeni elektrikli spor arabası Roadster, endüstrisinin dev üreticilerini harekete geçirdi. Bu firmalardan bir tanesi de yüksek performanslı otomobilleri ile tanınan İsveçli Koenigsegg. 

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, 2017 yılında düzenlediği görkemli bir lansmanla, yeni elektrikli spor arabası Roadster’ı ilk kez görücüye çıkarmıştı. Henüz yollarda olmamasına rağmen müthiş bir üne sahip olan araç, otomotiv sektöründeki kartları yeniden dağıtmaya geliyor.

1994 yılından bu yana dünyanın en performanslı otomobillerini üretmeyi kendine amaç edinen Koenigsegg, Tesla’nın yeni oyuncağına karşı kendisini yeniden dizayn ediyor.

İsveçli üreticinin kurucusu Christian von Koenigsegg, 0’dan 100 kilometreye yalnızca 1.9 saniyede çıkan ve bugüne kadarki en hızlı otomobil olduğu iddia edilen Tesla Roadster ile rekabet edebilmek için yeni motorlar üzerinde çalışmaya başladıklarını söyleyerek, bunun utanç verici bir durum olduğunu ifade etti.

Koenigsegg Ragnarok

İsveç markası, geliştirmekte olduğu yeni motorlarında da hibrit motor yaklaşımına bağlı kalıyor ancak mevcut hibrid motor sistemini 'direct drive (doğrudan tahrik)' ve 'freevalve (eksantrik mili olmayan)' teknolojisiyle birleştiren farklı bir düzen kullanıyor. Koenigsegg'in direct drive teknolojisinde, otomobilde vites kutusu, şanzıman bulunmuyor ve motorlardan elde edilen güç doğrudan aracın tekerlerine aktarılıyor. Üstelik vites kutusu ve şanzımana gerek kalmadığı için aracın ağırlığı da azaltılmış oluyor.

Freevalve teknolojisinde ise, sıradan motorlardan farklı olarak subapların açılıp kapanmasını sağlayan eksantrik mili bulunmuyor. Çünkü pnömatik (gaz basıncına göre) çalışan elektronik subaplar, bu sistemde açılıp kapanma işlemlerini kendiliğinden yapabiliyor. Bu sayede araçta beygir gücü artışı ve yakıt tasarufu sağlanmasının yanısıra, egzoz emisyon değerleri de azaltılıyor.

Christian, şirketin bir turbo V8’in sıkıştırma oranını değiştirerek motora ekstra 600 beygir güç katabildiğini belirtti. Söz konusu motor, teorik olarak saatte 400 kilometre hıza 14 saniyede çıkabilecek. 

Koenigsegg firmasının söz konusu motoru 'Ragnarok' adındaki yeni modelinde sunabileceği söylense de, bu konuyla ilgili henüz kesin bir açıklama yok. İsmini İskandinav mitolojisinden alan aracın ne zaman piyasaya çıkacağı ise henüz belli değil. 

200 kWh'lık bir bataryaya sahip olan ve tam şarj ile yaklaşık 1000 kilometre yol gidebilen Tesla Roadster, 2020 yılında satışa çıkacak. Bu canavara sahip olmanın bedeli ise 250.000 dolar, diğer bir deyişle 1 milyon 650 bin lira. 

YORUMLAR