Tesla’nın Supercharger Şarj İstasyonları Avrupa’nın Tamamını Kapsayacak

Tesla Supercharger Şarj İstasyonları 1

Yeni yıla sayılı günler kala Tesla CEO’su Elon Musk’tan, Tesla sahiplerini sevindirecek bir açıklama geldi. Musk, Tesla’nın Supercharger isimli elektrikli otomobil hızlı şarj istasyonlarının, önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa’yı yüzde 100 oranında kapsayacağını duyurdu.

Yakında bir Tesla sahibi olacağını belirten İrlandalı bir takipçisi, Twitter’da Musk’a, Avrupa’daki hızlı şarj istasyonlarının kendi memleketini kapsamamasından endişelendiği belirten bir tweet attı. Musk da takipçisine, Supercharger istasyon ağının 'İrlanda’dan Kiev’e, Norveç’ten Türkiye’ye' kadar tüm Avrupa’yı kapsayacağını ifade eden bir tweet ile yanıt verdi.

Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı bu açıklama, geçmişte yaptığı açıklamalarla da uyuşuyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Musk, Supercharger kapasitesinin 2019 sonu itibariyle iki katına çıkarılacağını ve şarj istasyonlarının tüm aktif pazarlarda nüfusun yüzde 95’i ile yüzde 100’üne hizmet verecek şekilde konumlandırılacağını söylemişti.

Tesla’nın, elektrikli otomobiller için özel olarak geliştirdiği şarj istasyonları ağını son yıllarda bir hayli büyüttüğüne hiç şüphe yok. Ancak yine de Musk’ın geçmişte genişleme oranları konusunda fazla umut vadeden açıklamalar yaptığını hatırlamakta ve temkinli olmakta fayda var.

Tesla Supercharger Şarj İstasyonları 2

Elektrikli otomobiller (EV) hakkındaki haberleriyle tanınan Electrek’de yer alan detaylara göre, Tesla aslında 2018 sonu itibarıyla 18.000 Supercharger istasyonunu çalışır hale getirmeyi hedefliyordu. Fakat bu süreçte 11.853 şarj istasyonu çalışır hale getirilebildi ve bu hedefin çok altında kalındı.

Twitter’da Musk’ın yaptığı açıklamanın ardından bir başka takipçisi, Musk’a şarj istasyonları konusunda Afrika’nın ne durumda olduğunu sordu. Musk takipçisine, Afrika’nın da 2020’de şarj istasyonlarına kavuşacağını belirten bir tweet ile yanıt verdi. Musk’ın bu yanıtına rağmen, Tesla’nın şu anda Afrika’da kurulu hiçbir şarj istasyonu olmadığı biliniyor ve şarj istasyonlarının kapsama alanını gösteren Tesla haritasına göre de yakın zamanda bir kurulum gözükmüyor.

Tesla’nın Supercharger hızlı şarj istasyonu ağının nereleri kapsadığına göz atmak isterseniz şuradan bakabilirsiniz.