Tesla'nın Yeni Fabrikası Yerel Halkı Endişelendiriyor

Tesla CEO'su Elon Musk, Almanya'da kuracağı fabrikayla ilgili oluşan çevresel kaygıları, tesisin tahmin edilenden daha az su kullanacağını söyleyerek yumuşatmaya çalışıyor.

Almanya'nın Brandenburg şehrine kurulması planlanan Tesla fabrikasının halka açık içme suyu şebekesinden 372 metreküp su çekeceği dile getirilince yerel halk tarafından protestolar başlamıştı. Ayrıca fabrikanın kurulacağı bölge için ormanın bir kısmının kesileceği duyurulmuştu.

Alman vatandaşlar tarafından protestolarla karşılaşan Elon Musk ise yerel halkı sakinleştirmek istiyor. En geç 2021 yılında faaliyete geçmesi beklenen Tesla fabrikasının beklendiği kadar su harcamayacağını söyleyen Musk, yayınladığı tweet'te pil üretimi haricinde fazla elektrik tüketilmeyeceğini aktardı.

"Birkaç şeyi temizlememiz gerekiyor! Tesla bu miktar suyu günlük olarak kullanmayacak. Muhtemelen nadir pil kullanım durumlarında yaşanacak ancak günlük bir olay haline gelmeyecek. Ayrıca, burası doğal bir orman değil. Fabrika karton olarak kullanılmak üzere dikilecek Gigafactory4 için sadece küçük bir parça yıkılacak."

Tesla, Alman Hükümetinden Destek Talep Etti

ABD'li otomobil üreticisi geçtiğimiz yıl Brandenburg'a Avrupa'daki ilk otomobil fabrikasını kurma planlarını açıklamıştı.

Politikacılar, sendikalar ve sanayi grupları, bölgeye iş getireceğini söyleyerek hareketi memnuniyetle karşıladılar ancak çevre grupları endişe duydu ve bir Brandenburg su derneği, bu fabrikanın tehlikeli olabileceğine vurgu yaptı. Ayrıca Handelsblatt gazetesi Tesla'nın, Almanya'da pil üretimi ve araştırması için sübvansiyon başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

YORUMLAR