Tesla, Otomobillerinin Yazılımlarına Ait Kaynak Kodlarını Artık Paylaşıyor

Tesla Model S İç Mekanı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Linux ve BusyBox gibi açık kaynak kodlu yazılımlar üzerinde kendi otomobillerinde kullandığı birçok yazılım geliştiriyor. Fakat firma buna rağmen kendi kaynak kodlarıyla ilgili herhangi bir paylaşımda bulunmayı bugüne kadar reddediyordu. Firma, bugünden itibaren, Autopilot adlı otomatik sürüş sistemi gibi çeşitli sistemlerinin yazılımlarıyla ilgili bazı kaynak kodlarını paylaşmaya başladı.

Tesla’nın paylaşımında, Model S ve Model X otomobillerindeki Autopilot sistemi ile NVIDIA Tegra tabanlı bilgi eğlence sistemine ait çeşitli kodlar yer alıyor. Bu kodlar, firmanın an itibarıyla kullanmakta olduğu güncel kodlar olmasa da Tesla, bu paylaşımların ilerleyen zamanlarda daha güncel hale getirileceğini de açıklıyor.

Tesla’nın kendi otomobil yazılımlarında yer alan bu kaynak kodlarını paylaşması, geliştiricilerin bu kodları kullanarak kendi sürücüsüz otomobillerini yapabilecekleri anlamına gelmiyor. Çünkü bu kaynak kodlarının, Tesla’nın geliştirdiği bazı özel uygulamalar olmadan çalışmayacağı belirtiliyor. Yani Tesla’nın bu paylaşım ile yapmış olduğu, yazılımlarının gizlilik miktarını azaltmak oluyor.

Dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler de artık bu Tesla yazılımlarını inceleyerek fikir sahibi olabilecekler.