Tesla, Roadster Sipariş Edenlere Bedava Model 3 Verecek

Tesla Roadster

Tesla, son yıllarda elektrikli otomobillerinde istediği satış rakamlarına ulaşamıyor ve son dönemde bazı ekonomik sıkıntılarla da karşı karşıya. İstenilen satış rakamlarına ulaşılamaması, çeşitli üretim sorunları (üretilen araç sayısının yeterli olmaması ve araçları zamanında yetiştirememe gibi) ve direksiyonlarındaki bir sorun nedeniyle binlerce Tesla Model S’in geri çağırılması gibi nedenlerden dolayı şirket piyasada da oldukça değer kaybetti.

Ekonomi uzmanlarının birçoğu, Teslanın ekonomik sorunlar yaşamaya devam edeceğini ve uzun bir süre ayakta kalamayacağını tahmin ediyor. İnsanların bir kısmı da Tesla’nın değer kaybının ve zor günlerden geçmesinin sebebini “Elon Musk’ın kötü yönetimi” olarak görüyor. Şirket üzerindeki tüm bu kara bulutlara rağmen, dün Elon Musk ilginç bir 1 Nisan şakası yaptı. Twitter’dan “Tesla iflas etti” şeklinde bir tweet atarak takipçilerine şaka yapan Elon Musk, aslında bu şakasıyla bir yandan da Tesla’nın batacağı yönünde basında çıkan haberlerle dalga geçmiş oldu.

Tesla şu sıralar ise yeni bir uygulamayı başlatmayı planlıyor. Buna göre şirket, 30 bin dolar ön ödemeyle Tesla Roadster satın alan müşterilerine ücretsiz olarak Tesla Model 3 vereceğini duyurdu. Bu uygulamada Roadster modeliyle ilgilenen müşterilerini hedef alan Tesla, müşterilerine gönderdiği mektupta, 30 bin dolar depozito karşılığında bu müşterilerine Model 3’ü ücretsiz olarak vereceğini belirtiyor.

Tesla Model 3

Şirketin böyle bir uygulamaya neden ihtiyaç duyduğu sorusunun ise aslında birden fazla cevabı bulunuyor. Özellikle Model 3 teslimatlarının gecikmesinin bu konuda baş rol oynadığı düşünülüyor. Çünkü Model 3 siparişleri yetişmediği sürece Model S ve Model X’e hatta Roadster’a olan ilgi de azalmış oluyor. Bu uygulamanın, Tesla’nın elektrikli otomobillerine olan düşük ilgiyi artırmak ve şirketin üzerindeki kara bulutları ortadan kaldırmak amacıyla, bir pazarlama stratejisi olarak yapıldığı düşünülüyor. Ayrıca Elon Musk, Tesla Roadster modelinden çok şey bekliyor. Musk, Bu modelin önümüzdeki yıllarda sağlam temellere dayanmasını ve iyi bir piyasasının olmasını hedefliyor. Bu da başlatılan uygulamanın en önemli sebeplerinden biri olarak görünüyor.

Ayrıca bu yeni uygulama sayesinde, potansiyel Roadster müşterilerinden gelecek olan ekstra ödemelerle, Tesla için yeni bir gelir kaynağı yaratılmış olacak. Böylece Tesla Model 3’lerde olduğu gibi, yeterli sayıda üretememe ve zamanında yetiştirememe sorunları da ortadan kalkabilir gibi görünüyor.

YORUMLAR