Tesla Sahipleri'nden Porsche Taycan'a Büyük İlgi

Porsche Taycan Tesla İlgisi 1

2019’da piyasaya sürülmesi beklenen otomobiller arasında en heyecanla bekleneni, Porsche’un tamamen elektrikli ilk spor otomobili Porsche Taycan olabilir. Hatta birçok Tesla sahibi bile bu modeli sabırsızlıkla bekliyor.

Porsche’un Kuzey Amerika Genel Müdürü ve CEO’su Klaus Zellmer, "Eğer Porsche Taycan ön siparişi vererek bir depozito yatırmış olan müşterilerin tümüne araçları teslim edilirse, daha üretiminin ilk yılında tüm Taycan’lar tükenmiş olur." diye konuştu.

Peki bu araçları çok önceden sipariş eden müşteriler kimler? Zellmer’e göre, bu müşterilerin yarıdan fazlası şu anda bir Porsche’a sahip değil ya da şimdiye dek hiç Porsche sahibi olmamış kişiler. Hatta Zellmer, bu potansiyel müşterilerin Tesla’dan geldiğini söyledi.

Porsche Taycan Tesla İlgisi 2

Zellmer,"Tipik olarak, iş kaynaklarımıza baktığımızda, insanların Audi, BMW ya da Mercedes gibi diğer markalardan geldiğini görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında bu markalar arasında Tesla birinci sırada yer alıyor. Tesla’yı merak  etmek için iyi sebepleri olanların, meraklarını durdurmayarak Porsche’a da yönelmiş olmaları oldukça ilginç." ifadelerini kullandı.

Zellmer, bu konuda herhangi bir sayı ya da başka bir detay paylaşmadı. Ön siparişler için yatırılan depozitolardan Porsche’un ne kadar gelir elde ettiği ve Porsche’un her yıl ne kadar Taycan üreteceği henüz belli değil. Şirket daha önce yılda 20 bin Taycan üretmeyi planlıyordu. Porsche CEO’su Oliver Blume, Kasım ayında WirtschaftsWoche’ye yaptığı bir açıklamada, Taycan taleplerinin, Porsche’u üretim kapasitesini arttırma konusunda zorladığını belirtmiş fakat üretim adetlerinin ne olacağını söylememişti.

Porsche’un tamamen elektrikli spor otomobili Taycan 2019 yılının sonlarına doğru yollardaki yerini alacak.