Tesla, Söylentilere Göre Model 3 Üretim Hedefine Ulaştı

Tesla Model 3 Üretim Hedefine Ulaştı

Tesla CEO’su Elon Musk berbat bir hafta geçiriyor olsa da Tesla için bazı sevindirici haberler var. Electrek’e konuşan bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre, Tesla yaz dönemi boyunca 50.000 Model 3 üretme hedefine ulaştı. Söylentilere göre Tesla 28 Eylül itibarıyla 51.000 Model 3 üretmiş durumda.

Tesla, yaz döneminin başlarında çeşitli üretim sorunlarıyla mücadele ediyordu fakat çeyreğin sonlarına doğru Model 3 üretimini haftada 5.000 adede çıkarmayı başardı. Söylentilere göre firma bu süreçte toplamda 77.400 elektrikli otomobil (EV) üretti ve sürecin son haftasında 6.700 üretim adedine ulaştı. Hiç şüphe yok ki Tesla, üretimi ve teslimatları hızlandırmak için renk seçeneklerinin ve elden teslimatların azaltılması gibi uygulamalarıyla bu konuda önemli adımlar attı.

Eğer gerçekten doğruysa, bu rakamlar Tesla ve elektrikli otomobil endüstrisi için bir rekor anlamına geliyor. Piyasadaki diğer elektrikli otomobil üreticileriyle benzer bir kıyaslama yaptığımızda, Chevy Bolt modelinin ayda 2.000 adet üretidiğini ve Nissan Leaf modelinin de ayda 7.300 adet üretildiğini görüyoruz.

Tesla’nın Model 3 söz konusu olduğunda üretim adedini arttırmaktan başka seçeneği olmadığı biliniyordu. Çünkü firmanın 35.000 Dolar’lık fiyat etiketine sahip bu modelden kar elde edebilmesi tamamen üretim adedinin fazla olmasına bağlıydı.

Muhtemelen Tesla’nın bu süreçteki resmi üretim rakamlarını çeyrek sona erene kadar tam olarak öğrenemeyeceğiz. Üstelik üretim rakamlarına ait resmi değerlerin açıklanması haftalar sürebilir gibi görünüyor.