Tesla'nın Üreteceği Elektrikli TIR Tamamen Sürücüsüz Olabilir!

Tesla'nın Üreteceği Elektrikli TIR Tamamen Sürücüsüz Olabilir!

Daha önce yapılan açıklamalara dayanarak, Tesla'nın elektrikli bir tır üzerinde çalıştığını biliyorduk. Bir Reuters raporuna göre, Tesla'nın yukarıda da örnek bir görseli bulunan bu elektrikli TIR'ları otomatik pilot özelliğine kavuşturmaya çalıştığı söyleniyor.

Tesla eğer otomobillerinde kullandığı autopilot adlı otomatik pilot yani şoförsüz sürüş sistemini elektrikli TIR'larına da dahil edebilirse taşımacılıkta yeni bir devir başlayacağı şüphesiz. Çünkü hem taşımacılık firmalarının şoför giderleri azalacak hem de trafiğin akışı çok farklı bir hal alacaktır. 

Bu bilginin kaynağına gelirsek, Reuters Tesla'nın bazı e-postalarını görüntüleyebilmiş. Görülen e-postalarda California DMV ve Nevada DMV ile bazı görüşmeler yer alıyormuş. Buradaki DMV'ler "Department of Motor Vehicles" yani "Motorlu Araçlar Departmanı" anlamına geliyor. Bu da bizim ülkemizdeki trafik şubelere karşılık gelen kurumlar olduklarını gösteriyor.

Tesla'nın bu kurumlarla görüşme ayarlamasının sebebi ise hazırlanan bazı otomatik pilotlu ve tamamen elektrikli TIR'ların testleri için izin almakmış. An itibariyle iki adet prototip tırın hazır durumda olduğu da gelen bilgiler arasında. 

Fakat otomatik pilotlu TIR'lar konusunda çalışmalar yürüten tek firma Tesla değil. Bu yüzden otomatik pilotlu TIR ve kamyonlar konusunda elektrikli otomobillerde olduğu gibi bu yıl başlamak üzere büyük bir rekabet olacağı şüphesiz. Tesla'nın konuyla ilgili daha fazla detayı, Eylül ayında Elon Musk tarafından bir etkinlikte açıklaması bekleniyor.

Tesla Model S'in Menzil Rekoru Yeniden Kırıldı

Tesla Model 3 Anahtarsız Olarak Satılacak!

YORUMLAR