Tesla ve Honda’nın Birleşimi “Teslonda” Rekorlara Doymuyor

Teslonda

Teslonda, Jason Hughes tarafından kurulan HSR Motors‘un geliştirdiği özel yapım çılgın bir otomobil. Tesla’nın motoru ve Honda Accord’un 70’li yıllardaki ilk jenerasyonunun kasasının birleşiminden oluşan Teslonda’nın varlığından ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında haberdar olmuştuk. Bu ilginç araç, Şubat ayından bu yana rekorlar kırmaya devam ediyor.

İçerisinde “Tesla” ismi geçen en sıradışı modifikasyon çalışmalarından biri olan bu araçta, içten yanmalı motorun yerine 400 kW (536 beygir) güç üreten bir “Performance Large Tesla Drive Unit” kullanılmış ve ortaya bir drag canavarı olan Teslonda çıkmış. Teslonda’nın paylaşılan teknik verilerine bakıldığında aracın en dikkat çeken özelliği ivmelenmesi. Teslonda, Şubat ayında 0’dan 100’e sadece 2,7 saniyede ulaşıyordu.

Jason Hughes o dönem 2,7 saniyelik değerin ardından, aracının 2,5 saniyenin de altına inebilecek potansiyele sahip olduğunu söylemişti. Aradan geçen iki aylık zaman diliminin ardından Teslonda, kendi rekorunu yaklaşık 0,3 saniye geliştirmeyi başardı. Araç bugün itibarıyla elde ettiği 2,48 saniyelik derecesiyle, Hughes’un söylediklerinde haklı olduğunu ispatladı.

Jason Hughes, kurucusu olduğu HSR Motors şirketi ile Tesla batarya modülleri, özel yapım kontrol sistemleri ve üniteler satıyor. Hughes ayrıca, içten yanmalı motorlu araçlara sahip olan ve kendisi gibi bu araçları birer elektrikli araca çevirmek isteyenlere yardımcı oluyor. Teslonda projesinde, Tesla’nın yanısıra Chevrolet Bolt’un batarya paketlerini de kullanan Hughes, başarılı bir geliştirici olarak adından ilerleyen günlerde de söz ettirecek gibi görünüyor.