Tesla’nın Elektrikli Kamyonu Semi, 26 Ekim’de Tanıtılacak

Tesla’nın Elektrikli Kamyonu Semi, 26 Ekim’de Tanıtılacak

Tesla, daha önce yaptığı açıklamada, tamamen elektrikli kamyonu Semi'nin Eylül ayı içerisinde tanıtılacağını söylemişti. Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, lansman tarihinin ertelendiğini duyurdu. Tesla’nın koca oğlanı, 26 Ekim’de Hawthorne, California’da bulunan SpaceX’in Genel Merkez’inde gün yüzüne çıkacak.

Elektrikli otomobil pazarındaki rakiplerin artması, Tesla’nın ürün yelpazesini geliştirmesindeki en önemli etken olarak görülüyor. Binek ve SUV modellerinin yanı sıra kamyon sınıfında da harekete geçen Tesla, bu yılın başlarında tamamen elektrikli kamyon projesi Semi için harekete geçtiklerini açıklamıştı.

Elon Musk önceliklerinin her zaman Tesla Model 3 olduğunu söylese de elektrikli pickup modelinin de oldukça iddialı gözüktüğünü belirtmeliyiz. Elektrikli otomobil pazarında dengeleri değiştirmek isteyen Tesla, Semi’nin üzerindeki perdeyi 26 Ekim’de kaldıracak.

Musk, Nisan ayında yaptığı açıklamada, iki yıldır devam eden geliştirme projesinin yakın zamanda biteceğini ve elektrikli kamyon projesi Semi’nin Eylül ayında tanıtılacağını duyurmuştu.

Bir aylık bir gecikmeyle gelecek olan Tesla Semi, 26 Ekim’de halka duyurulacak. Ayrıca, lansman sırasında test sürüşü de gerçekleşecek.

Elektrikli kamyon ve pickup modellerinin geliştirilmesi için Jerome Guillen‘i departmanın başına getiren Musk, hidrojen yakıt ve elektrik teknolojisine sahip Nikola One’a rakip olmak istiyor.

Nikola One’da hidrojen yakıt hücresiyle birlikte 320 kWh‘lık bataryalar bulunuyor ve toplam menzil değeri büyük batarya ve hidrojen yakıt tankıyla birlikte 1.931 kilometre. Tesla’nın elektrikli kamyonu Semi hakkındaki özellikler henüz netlik kazanmadı, ancak tam şarjla 320 ile 480 kilometre yol yapacağı tahmin ediliyor. Tesla Semi, elektrikli kamyon piyasasında rekabet düzeyini başka bir noktaya taşıyabilir.  26 Ekim'deki lansman, Tesla'nın koca oğlanı hakkındaki tüm detayları öğrenmemizi sağlayacaktır. 

Tesla'nın Elektrikli Kamyonu 480 Km Yol Yapabilecek

Tesla'nın Üreteceği Elektrikli TIR Tamamen Sürücüsüz Olabilir!

Tesla Otomotiv Endüstrisini Nasıl Değiştirdi?

YORUMLAR