Tesla'nın Otomatik Pilot Sistemi Sahibini Öldürdü!

Tesla'nın Otomatik Pilot Sistemi Sahibini Öldürdü!

Tesla Motors tarafından üretilen elektrikli otomobil Model S, otomatik pilota güvenerek uyuyan sürücünün son anlarına eşlik etti.

Tesla'nın elektrikli araçlarında kullandığı otomatik pilot sisteminin son kazası çok büyük oldu. Yıllar boyunca test edilen ve sürücülere kullanmaları için önerilerde bulunulan otomatik pilot, bir anlık hata yüzünden otomobil sürücüsünü canından etti.

Henüz yeni ortaya çıkan kaza aslında 7 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşmiş. ABD'de yaşanan olayda sürücü Tesla Model S arabasını otomatik pilot moduna alıyor ve yolu unutup uykuya dalıyor. Otomatik pilota güvenmesinden dolayı mı uyudu yoksa farkında olmadan mı daldı, bilinmiyor. Fakat Tesla'nın otomatik pilotu önüne çıkan bir aracı görmedi ve tüm hızıyla öndeki araca çarptı. Aracın arka kısmında bulunan uyarıcıları bile yanlış algılayan otomatik pilot sisteminin bu davranışı Tesla otomobillerin ilk ölümlü kazasına neden oldu.

Tesla tarafından kabul edilen kazanın soruşturması devam ediyor. Soruşturma sadece kaza için değil tüm Tesla model araçlar için de genişletilmiş durumda. Soruşturma ile birlikte otomatik pilotun ne kadar güvenli olduğu araştırılıyor. Soruşturma sonucunda büyük bir ihtimalle Tesla şirketi, 40 yaşında kaza sonucu hayatını kaybeden vatandaş için büyük miktarlarda para cezası ödeyecek.

Peki, sizce otomatik pilot sistemi ne kadar güvenilir?

Tesla Model 3 ile İlgili Yeni Dedikodular Var

YORUMLAR