The Pirate Bay'in Engellenmesi Talebi Reddedildi

The Pirate Bay'in Engellenmesi Talebi Reddedildi

The Pirate Bay, yani milyonlarca kişi tarafından torrent içeriklerine erişmek için kullanılan en popüler servislerden bir tanesi, uzun yıllardır otoritelerle büyük bir çatışma içerisinde. Çeşitli ülkelerde engellenen, sahibinin başına ödül koyulan, para cezası kesilen ve pek çok diğer sıkıntıyla boğuşmak zorunda kalan The Pirate Bay, kendi ülkesi İsveç'ten sonunda mutlu bir haberle dönebildi.

Stockholm'de yer alan bir mahkeme, kendisine gelen The Pirate Bay'in engellenmesi yönündeki talebe olumsuz cevap verdi ve kullanıcıların bir servisi nasıl kullandıklarının faturasının o servise kesilemeyeceğini belirtti. Dolayısıyla bu karar sayesinde The Pirate Bay en azından şimdilik resmi olarak engellenmekten kurtuldu. Ancak bu noktada mahkeme kararındaki bütün yükün kullanıcılara yüklenmesi, önümüzdeki günlerde korsan oyun, film, müzik ve diğer içerikleri indiren kullanıcılardan bir hesap sorulacağı anlamına geliyor da olabilir.

Bu ISP tabanlı engelleme talebini gerçekleştirenler ise elbette müzik ve film endüstrisinin büyük şirketleriydi. Bu şirketlerin baskıları, geçtiğimiz aylarda The Pirate Bay sunucularının basılmasına ve servisin direkt olarak sunucusundan kapatılmasına neden olmuştu. Ancak servisinin sahibinin bu konuda oldukça ısrarlı olması, dünyanın her yanından sunucularla çalışması, bu mücadelenin biraz zor olmasına neden oluyor.

Önümüzdeki günlerde hem İsveç hem de diğer ülkelerdeki mahkemelerin engelleme faaliyetlerine devam edecekleri tahmin ediliyor.

Torrent Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR