Thuraya X5-Touch: Her Yerde Çeken Android Telefon

Thuraya X5 Touch

Eğer daha önce uydu telefonları hakkında araştırma yaptıysanız Thuraya ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Thuraya Telekomünikasyon şirketi, şu günlerde Dubai’de gerçekleştirdiği konferansta, dünyanın ilk Android uydu telefonunu duyurdu. Telefon Thuraya X5-Touch olarak adlandırılıyor ve Android işletim sistemine sahip.

Thuraya bu Android uydu telefonunu, daha çok kapsama alanı dışında icra edilen hükümet görevleri, enerji projeleri ve kurumsal iletişim gibi konularda kullanmak isteyenler için ürettiğini açıkladı. Şirket, telefonun tüm detaylarını henüz açıklamadı ancak bilinen özellikleri şunlardan oluşuyor: Thuraya X5-Touch, 5.2 inç’lik, 1080p çözünürlüğündeki Full HD bir ekran ile geliyor ve ekran aynı zamanda Gorilla Glass teknolojisi ile korunuyor. Cihaz, suya ve toza karşı dayanıklılığı ifade eden IP67 sertifikasına da sahip. Şirket, Thuraya X5-Touch’ın tüm uydu telefonları içerisinde en dayanıklısı olduğunu iddia ediyor. X-5 Touch, uzun süre şarj olmadan çalışabilmesini sağlayan yüksek kapasiteli bir bataryaya sahip. Cihazda ayrıca bir acil durum (SOS) tuşu bulunuyor ve gelişmiş bir navigasyon sistemine yer veriliyor.

Thuraya X5-Touch’ın en önemli özelliklerinden birisi de çift sim kart taşıyabiliyor olması. Bu sayede telefonda istenildiği zaman uydu moduna, istenildiği zaman normal çekim moduna (GSM) geçiş yapılabiliyor. Hatta istenildiği zaman uydu modu ve normal mod aynı anda aktif hale getirilebiliyor. Cihaz, 2G, 3G ve 4G bağlantılarının tümünü destekliyor. Telefon uydu telefonu olarak tanımlansa da aynı zamanda Android bir akıllı telefon olduğu için GPS, Bluetooth, Wi-Fi, NFC gibi standart özelliklere de sahip ve telefona istenilen Android uygulamalar yüklenebiliyor. Telefonun ayrıca, ön ve arka tarafında bir adet olmak üzere toplamda iki adet kamerası bulunuyor.

Thuraya X5-Touch’ın, normal kullanıcılara hitap eden bir telefon olmadığı ve yüksek bir fiyattan satışa sunulacağı söyleniyor. Cihazın ne zaman, nerede satışa çıkacağı ve fiyat etiketinin ne olacağı ise şimdilik bilinmiyor.