THY’nin 298 Uçağından 30’u Hangara Çekildi

THY’nin 298 Uçağından 30’u Hangara Çekildi

Türk Hava Yolları, ekonomik daralma ve terör nedeniyle azalan yolcu sayısı için farklı tedbirler alıyor. Bu tedbirlerden bazıları arasında kurum olarak sefer iptal etmek ve uçakları rotadan hangara çekmek de yer alıyor. THY bu strateji dahilinde bazı uçuşları da sezon için iptal etti. 

DHA’nın haberine göre 30 Ekim’de başlayan kış sezonunda, talebin düştüğü 5’i iç, 17’si de dış hat toplam 22 noktaya seferler iptal edildi ve filodaki toplam 30 uçak da yere indirilerek park pozisyonuna alındı. Habere göre, filoda kiralık olarak bulunan 12 geniş gövdeli Airbus A330-200 tipi uçak Antalya’ya gönderildi. Bu uçaklar burada park pozisyonuna alındı. 4 Airbus A320 tipi uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaki genel havacılık hangarları önüne çekildi. Önümüzdeki günlerde kademeli olarak seferden çekilecek uçak sayısı 30’a ulaşacak. Halen THY’nin filosunda 298 yolcu uçağı bulunuyor.

THY’nin iptal ettiği seferler

Geçen hafta başlayan kış sezonunda THY maliyetlerini düşürmek için gelirin ve doluluk oranlarının düşük olduğu dış hatlarda Cezayir’de Batna ve Tlemcen, Danimarka’da Aolborg, Fransa’da Bordo, Almanya’da Karlsruhe-Baden Baden, Freidrichshafen, Münster, İran’da Kermanşah, İtalya’da Cenova, Pisa, Ürdün’de Akabe, Kırgızistan’da Osh, Hollanda’da Roterdam, Nijerya’da Kano, Suudi Arabistan’da El Qassim, Tacikistan’da Khujand ve Ukrayna’da Ivano Frankivsk uçuşları durdurulmuştu. THY’nin iç hatlarda sona erdirdiği uçuş noktası arasında Eskişehir, Tokat, Edremit, Uşak ve Siirt bulunuyor.

YORUMLAR