TİB İnternete Erişim Yasağı Getirdi (Güncellendi)

TİB İnternete Erişim Yasağı Getirdi (Güncellendi)

Türkiye çapında internetin yavaşlaması üzerine "Google'a erişim yasaklandı mı" tartışması sosyal medyada başladı. TİB internete tedbir kararı getirdiğini açıkladı. 

Gelen son dakika haberine göre, dünyanın en büyük arama motoru Google’ın web önbellekleme (web cache) sistemine erişim Telekomümikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellendi. Şu anda YouTube, Gmail gibi Google’ın birçok hizmetinin yanı sıra Google’ı temel alan birçok hizmete ve internet sitesine erişimde sorun yaşanıyor.

TİB’in aldığı karar şöyle: 5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi(webcache.googleusercontent.comhakkındakiTelekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 15/06/2016 tarih ve490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

TİB'in müdahale ettiği Google’ın web önbellekleme sistemi, arama motoruna kayıtlı internet sitelerinin sayfalarının, görsellerinin ve içeriklerinin kaydedildiği yeri oluşturuyor ve tüm internet sitelerine erişim bu sistem üzerinden sağlanıyor.

Daha sonra TİB geri adım attı kararı sitesinden sildi

Tepkilerin büyümesinin ardından idari tebdir kararı TİB'in site bilgisi sorgulama ekranından 17.00 sularında kaldırıldı. Bir BTK yetkilisi, Google'a yönelik herhangi bir engelleme kararının söz konusu olmadığını, Google'ın önbellek hizmetine bir erişim sınırlaması getirilmesi halinde bile tüm internetin yavaşlamayacağını ifade etti. Diğer taraftan Google yetkilileri de kendilerine ulaşan herhangi bir idari tedbir kararı olmadığını söylediler.

Türk Telekom'da Başka Bir Sıkıntı Yaşıyor

Saat 15.00'den itibaren özellikle Türk Telekom kullanıcıları, Google'a bağlı arama motoru, Gmail ve Youtube gibi hizmetler olmak üzere bir dizi siteye erişemediklerini bildirmişlerdi. Google dışında Facebook, Twitter ve Spotify gibi birçok başka siteye de ya hiç erişilemediği veya erişimin çok yavaşladığı belirtilmişti. Bunun sebebinin TİB'in Google Web Cache engellemesinin yanı sıra, Türk Telekom'un yurdışı fiber hat çıkışlarında da teknik bir sorun yaşanmasından kaynaklandığı açıklandı. 

Bu arada dün yayınladığımız BTK Dilediği Zaman İnterneti ve Telefonları Temelli Kapatabilecek haberinden sonra böyle bir durumun yaşanıyor olması kafalarda soru işaretleri bırakıyor. 

BTK Dilediği Zaman İnterneti ve Telefonları Temelli Kapatabilecek

Engelli Sitelere Giriş Programları

Opera Engelli Sitelere Giriş Çözümüyle Varsayılan Tarayıcınız Olacak

Türkiye'de İnternet Fiyaskosu

YORUMLAR