Tim Cook Apple'ın Karizmasını Kurtarmak İçin iPhone 7'yi Masaya Sürdü

Tim Cook Apple'ın Karizmasını Kurtarmak İçin iPhone 7'yi Masaya Sürdü

Çok da iyi gitmeyen 2016 ilk çeyrek satışlarının ardından şirketin CEO’su Tim Cook dikkatleri yeniden Apple üzerinde toplamaya çalışıyor. 

Tim Cook, şirketin düşük bilançosu ve iPhone satışlarının düşmesi nedeniyle bazı piyasa analistlerinin Apple'ın öldüğü iddialarını "aşırı tepki" olarak yorumladı ve durumun anlatıldığı gibi olmadığını 7 başlık altında açıkladı..

iPhone 7 hakkında

Apple ürünleri hakkında 7 önemli açıklamada bulunan Tim Cook açıklamaların odağına iPhone 7’yi özenle yerleştirmeyi de unutmadı.  Tim Cook her 2 yılda bir mutlaka iPhone’larda kullanıcı alışkanlarını olumlu olarak değiştirecek atılımlar yapıldığını ifade ederken iPhone 7 hakkında da son derece umut verici sözler saf eti. Genel olarak kulislerde iPhone 7’nin çok farklı bir cihaz olmayacağı, sıkıcı ve yenilikten uzak olacağı konuşulurken, Cook bu konuda ön yargıları boşa çıkaracaklarını söylüyor. Cook iPhone 7 ile ilgili muhteşem yeniliklerin sözünü verirken özellikle yenilenmiş anten teknolojisinin üzerinde durdu. Cook’a göre iPhone 7 hiçbir iPhone’a benzemeyecekmiş.  

Apple Watch 2 hakkında

Açıklanması beklenen ancak ufukta görünmeyen Apple Watch hakkında da konuşan Cook, ürünün gelmeyeceği konusundaki iddiaları gülümseyerek karşıladı ve “yakın bir gelecekte Apple Watch bir gereksinim olacak. Bunu Apple Watch 2 ile göstereceğiz” dedi.

 Uygulama mağazası hakkında

Geçtiğimiz yıla oranla Apple Store’un yüzde kadar büyüdüğünü anlatan Tim Cook, Apple Pay ödemelerinin yaygınlaşmasıyla bu oranın 2016’da katlanarak büyüyeceğini savundu. Apple’ın bazı servislerini Android platformuna da servis ettiğine dikkat çeken Cook, bu girişimin Apple uygulamalarının gelirleri üzerinde olumlu bir geri dönüş yarattığını da söyledi.

Apple’ın durumu iyi

2016’nın ilk çeyreğinde gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşandığı haberlerinin abartılı olduğunu söyleyen CEO, 10 milyar dolarlık karın diğer birçok teknoloji şirketinden çok daha fazla olduğunu ve Apple’ın hala rakiplerine karşı üstün durumda olduğunu savundu.

Hindistan aslında yeni Çin

Çin akıllı telefon pazarının sıkıntı yaşamasının çok da önemli olmadığını söyleyen Tim Cook, "Hindistan pazarı aslında yeni Çin..." dedi. "Bu pazarı kontrollü olarak kazanmak gibi bir stratejimiz var" diyen CEO Hindistan’da artan LTE desteğinin artışıyla Apple’ın burada da lider olabileceğini söyledi. Ancak Cook, Hindistan’da çok satan Samsung, Xiaomi ya da Motorola gibi devlerin orta ve başlangıç seviyesindeki cihazlarıyla nasıl başa çıkabileceklerinden bahsetmedi.

Çin’de Pazar büyümese de Apple istikrarlı

Çin’de yaşanan Pazar doygunluğunun Apple’ı etkilemediğini savunan Cook, geçtiğimiz yıl ekonomik sıkıntılar yaşayan Çin’in bu yıl istikrarı sağlayabileceğine inandığını da ifade etti.

Her ay 3 şirket satın alınıyor

Apple’ın geleceğe çok güvenle baktığını söyleyen Tim Cook, "Her ay en az bir teknolojik inovasyon şirketini bünyemize katıyoruz. Bu bağlamda Apple’ın tüm ürünleri daha da geliştiriliyor ve bu yeni şirketler var olan ürünleri birkaç adım ileriye taşıyor" dedi.

Tim Cook neden böyle bir açıklama yaptı

Apple'ın bu yılın ilk 3 ayında geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,7 gerileme yaşamış ve son 13 senede ilk defa düşüş göstermişti. Bu yılın Ocak-Mart döneminde iPhone satışları da yüzde 16,1 düşünce şirket borsada da itibar kaybetmişti. Apple hisseleri Temmuz 1998'den bu yana ilk defa, birbirini takip eden sekiz işlem gününde değer kaybetmişti. Bunun sonucu olarak şirketin karizmasını toparlamak doğal olarak Tim Cook'un görevi olduğundan, bu demeçleri "doğal" olarak yorumlamak gerekiyor.

Apple 13 Yıldır İlk Defa Satışlarında Gerileme Yaşadı Piyasalar Karıştı

Akıllı Telefon Pazarının Nefesi Kesildi

YORUMLAR