Tim Cook, FBI'a Yardım Etmemekle Aslında Ne Kadar Haklıymış

Tim Cook, FBI'a Yardım Etmemekle Aslında Ne Kadar Haklıymış

'WannaCry' fidye saldırısı, Tim Cook'un  iPhone'un kırılması için FBI'a yardımcı olmayı reddetmesinin bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Geçen hafta WannaCry ransomware'inin yaygınlaşması, Apple'ın San Bernardino teröristlerinden birinin kullandığı bir iPhone 5c'ye FBI'nın girmesine yardım etme kararlılığını da etkiledi.

Geçen yıl FBI, Apple mühendislerinin iOS güvenlik önlemleri etrafından dolaşılabilmenin mümkün olabileceği yeni bir iOS sürümünü oluşturmasını istemişlerdi. Bu talep aslında FBI'ın, neticede Apple'ı, her hangi bir güvenlik sınırlamasını içermeyen özel bir IOS sürümünün tasarlamasını talep etmekten başka bir anlama gelmiyordu. Tim Cook bu fikre ve zorlamalar hiçbir olumlu yanıt vermediği gibi, şu anda var olan WannaCry saldırıları karşısında bu fikrinin ne kadar yerinde bir karar olduğunu da kanıtlamış oldu. iOS güvenlik mekanizmalarının kolayca aşılabilmesini kabul etmek, Apple için bu ve benzeri tehditler için son derece risk taşıyordu.

WannaCry tehdidi karşısında oldukça güvenli bir platformda duran Apple iOS, bugün FBI'ın taleplerine olumlu cevap vermiş olsaydı dünya üzerinde iOS kullanıcılarının sistemleri de risk altında olacaktı. Böylece Tim Cook sağlam bir öngörüyle FBI'ın taleplerine kulak asmayarak yeni bir az güvenlikli işletim sistemi tasarlamayarak milyonlarca Apple kullanıcısını da büyük bir tehditten kurtarmış oldu.

Tim Cook Arttırılmış Gerçeklik Konusunda Çok Heyecanlı

Apple'ın CEO'su Tim Cook Neden Güldü?

YORUMLAR