Tim Cook'tan Beyaz Üstünlükçülere: Platformlarımızda Yerleri Yok

Tim Cook'tan Beyaz Üstünlükçülere: Platformlarımızda Yerleri Yok

Genel merkezi New York’ta bulunan Anti-Defamation League (İftira ve İnkârla Mücadele Birliği) tarafından “Nefrete Karşı Cesaret” ödülüne layık görülen Apple CEO’su Tim Cook, beyaz üstünlükçülere yönelik olarak “Platformlarımızda yerleri yok ve hiçbir zaman olmayacak” dedi.

Anti-Defamation League’in (ADL) New York’ta düzenlediği “Never Now Now” etkinliğinde konuşan Apple CEO’su Tim Cook, şirketin benimsediği ahlaki kurallarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ADL’den “Nefrete Karşı Cesaret” ödülü alan Cook, beyaz üstünlükçülerin ve “tehlikeli komplo teorisyenlerinin” Apple platformlarında hiçbir zaman var olamayacağını söyledi.

Cook, “tehlikeli komplo teorisyenleri” derken elbette Alex Jones’u kastediyor. Apple, bu yılın başlarında Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Jones’un Infowars podcast’lerini nefret söylemi kurallarını ihlal ettiği için iTunes’tan kaldırmıştı. Apple’ın bu kararının ardından Facebook gibi diğer platformlar da ünlü gazeteciye ait hesapları yalan haber yaydığı ve nefret söylemi içerdiği gerekçesiyle kaldırmıştı.

Apple’ın bir teknoloji şirketi olmasına rağmen, misyonunun sadece donanım tasarlamak olmadığını söyleyen Cook, “Tasarladığımız ürünlerin insan yaşamını iyileştirmeyi amaçladıklarını asla unutamayız. Geleceğin, teknolojiyi daha kapsayıcı ve daha mutlu bir dünya inşa etmenin bir yolu olarak görenlere ait olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.