Tim Cook'tan Apple Kullanıcılarına Mektup Var

Tim Cook'tan Apple Kullanıcılarına Mektup Var

Edward Snowden ile başlayan NSA dalgası ve yakın zamanda 25 Hollywood yıldızının iCloud hesaplarının hacklenmesi ile uygunsuz fotoğraflarının yayınlanması Apple'ın bulut servisine büyük bir darbe vurdu. Yalnızca iClod değil, bütün bulut servislerine olan güven altüst oldu. Apple kriz oluştuğundan bu yana sürekli müşterilerinin gizliliklerine önem verdiklerini vurgulayıp durdu ve Apple bu söylemlerine destek niteliğinde bir şey yaparak, Apple web sayfasına tamamen kişisel gizlilik ve mahremiyet konusuna değinen bir bölüm ekledi. Bölüme buradan erişebilirsiniz.

Sayfa kısaca "Gizliliğinizi nasıl koruduğumuzun detaylarına bir göz atın." cümlesiyle 'hala' ne kadar güvenli olduklarından bahsediyor. Devlet birimlerinden gelen kullanıcı bilgisine erişim izni istekleri, Apple ürünlerinde verilerinizi korumaya yardımcı güvenlik önlemleri ve nasıl güvenliğinizi en üst seviyeye çıkartabilirsiniz gibi konulara değiniyor. Sayfada bir de Tim Cook tarafından yazılmış bir mektup yer alıyor. İşte mektubun tamamı:

"Apple olarak, sizin güveniniz bizim için her şeydir. İşte bu yüzden sizin mahremiyetinize saygı duyuyor ve onu güçlü şifreler ile koruma altına alıyoruz. Verilerin nasıl kontrol altında tutulduğunu belirleyen katı kurallar da buna dahil. Güvenlik ve mahremiyet bütün donanımlarımızın, yazılımlarımızın, iCloud ve Apple Pay gibi yeni servislerimizin de dahil olduğu hizmetlerimizin temel esaslarıdır. Üstelik bunu daha geliştirmeye devam etmekteyiz. Bütün kullanıcılarımızı kullanmaya teşvik ettiğimiz İki-aşamalı doğrulama, artık sadece Apple ID hesap bilgilerinizi değil depoladığınız ve iCloud ile güncel tuttuğunuz bütün verileri de güvenle koruyor. Biz, karşınıza çıkıp, açık açık kişisel verilerinize ne olacağını size belirtmenin ve verilerinizi bizimle paylaşmadan önce sizden izin istemenin doğru hareket olduğuna inanıyoruz. Daha sonra fikrinizi değiştirmeniz halinde de verilerinizin bizimle paylaşılmasının kolayca durdurulmasına imkan tanıyoruz.

Bütün Apple ürünleri bu saydığımız prensipler etrafında geliştirilmektedir ve sizden bilgilerinizi kullanmak için izin istediğimizde bunu daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yapıyoruz. Kişisel verilerinizi nasıl işlediğimizi, hangi bilgileri elde edip etmediğimizi ve bunları neden yaptığımızı sizlerin bilgisine sunmak için bu web sayfasını hazırladık. Senede en az bir kere Apple’dan kişisel gizliliğiniz konusunda yeni bilgiler ile sözleşmelerimizde yaşanan önemli değişikliklerden haberdar olmanız için bu web sayfasını yayınlıyoruz. Birkaç yıl önce, web servis kullanıcıları, çevrimiçi bir servis ücretsiz olduğunda kendilerinin aslında kullanıcı değil denek olduğunun farkına varmaya başladı. Ama Apple’da, olağanüstü kullanıcı deneyiminin kişisel gizliliğinize mâl olmaması gerektiğine inanırız. Bizim ticari modelimiz gayet açıktır: Mükemmel ürünler satıyoruz. Biz e-postanızda yer alan içeriklere göre veya internette ilgilendiğiniz konulara göre bir profil oluşturup bunları reklam ajanslarına satmayız. Biz iPhone’nunuzda veya iCloud’da yer alan bilgiyi “paraya çevirmiyoruz”. Ve size bir şey pazarlamak için e-posta ve mesajlarınızı okumayız. Yazılım ve servislerimizin hepsi ürünlerimizi daha iyi olmasını sağlamak içindir. Açık ve net. Ticari faaliyetlerimizin çok küçük bir kısmı reklamcılara hizmet sunuyor ve o da iAd. Bir reklam ağı oluşturduk çünkü bazı uygulama geliştiricileri bu iş modeli ile çalışıyorlar ve onları da ücretsiz iTunes Radio servisi gibi destekliyoruz. iAd’de diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi aynı mahremiyete saygı ilkelerine sahip. Health uygulamasından, HomeKit’den, Haritalar uygulamasından, Siri’den, iMessage’dan, arama geçmişinizden veya bulutta depolanan Rehber, Mail gibi herhangi bir iCloud hizmetinden veri elde etmiyoruz ve hepsini istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz.

Son olarak, şu konuda kesinlikle açık olmak istiyorum: Biz hiçbir şekilde sunucularımıza erişim sağlamak için herhangi bir devlet kurumu ile çalışmadık. Ayrıca biz asla sunucularımıza erişim izni de vermedik. Ve asla da vermeyeceğiz. Kişisel gizliliğinizi korumak adına gösterdiğimiz özen kullanıcılarımıza duyduğumuz derin saygıdan gelmektedir. Güven kazanmanın kolay gerçekleşmediğini biliyoruz. İşte bu yüzden güveninizi kazanmak ve korumak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz." -Tim Cook

Siz hala iCloud'a güvenim tam diyenlerdenseniz;

Alternatif bulut depolama yazılımlarını denemek isterseniz;

Bulut Verilerinizi Güvende Tutmak İçin İpuçları

YORUMLAR