Tıp Öğrencileri Kanserli Dokuları Tespit Edebilen Neşter Geliştirdiler

Tıp Öğrencileri Kanserli Dokuları Tespit Edebilen Neşter Geliştirdiler

Yakın geçmişe kadar adını pek fazla duymadığımız, ancak günümüzde yakın çevremizde bile sıklıkla karşılaştığımız, çağın hastalığıdır “kanser”. Virüsler, kimyasal maddeler ve radyasyon gibi dış etkenlerin yanı sıra hormonlar, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenlerden dolayı, vücut hücrelerinin kontrolsüzce bölünmesiyle ortaya çıkan kanser, tedavisi oldukça güç bir hastalıktır. Vücutta bulunduğu yere ve bulunma miktarına göre birbirinden ayrılan yaklaşık 100 farklı kanser türü olduğu bilinmektedir. Neyse ki günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte kanser tedavisinde de büyük ölçüde ilerleme kaydedilmiştir.

Bu teknolojik ilerlemelere günümüzden bir örnek de bir grup araştırmacı tıp öğrencisinden geldi. Londra Imperial Collage’da araştırmalarına devam eden grup kanserli dokuyu, kanserli olmayan dokudan ayırmaya yarayan yüksek teknoloji ürünü bir neşter icat etti. Ekibin iKnife (intelligent knife) adını verdiği bu neşter, elektrocerrahi diseksiyon ile eş zamanlı olarak yapılan denemede sağlıklı doku ile kanserli dokuyu saniyeler kadar kısa sürede birbirinden ayırt edebildi. Cihazın mucidi Zoltan Takats iKnife’ın, mevcut analiz teknikleri ile ortalama 30 dakika kadar süren bu işlemi, önemli ölçüde hızlandıracak bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca şu anki teknoloji ile tespit edilemeyen kanserli hücreleri belirleyerek, tekrarlanacak olan cerrahi müdahalelerin önüne geçebileceğini de belirtiyor.

Ancak ne yazık iKnife hala kanserle olan savaşımızda, cephaneliğimizdeki bir silah olarak yerini alamadı. iKnife’ın cerrahi alanda yerini alana kadar daha birçok testten geçmesi gerekiyor. Ama büyük bütçeler ayrılan araştırmalar, teknoloji alanındaki gelişmeler ve araştırmacıların harcadığı onca emek düşünüldüğünde, iKnife’ın hayata geçmesi için çok fazla beklememiz gerekmeyeceğini düşünüyorum. O zamana kadar cerrahlarımızın sıradan neşterlerle yetinmesi gerekecek.

HTC One Mini Tanıtıldı

YORUMLAR