Titan Süperbilgisayarı AMD ve Nvidia ile Güçlendirildi

Titan Süperbilgisayarı AMD ve Nvidia ile Güçlendirildi

Titan şu anda Dünya’daki en yüksek işlem gücüne sahip süperbilgisayar ve bilgisayara bu gücünü veren şirketler ise işlemcileri ile ünlü AMD ve ekran kartları ile ünlü Nvidia. Her ne kadar AMD son günlerde finansal sıkıntılar yaşıyor olsa da Titan AMD işlemcileri kullanmaya uzun yıllar devam edecek.

Titan’ın önceki ismi Jaguar olarak biliniyor ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda 2009 yılında kuruldu. Henüz Jaguar iken içerisinde sadece AMD Opteron işlemciler bulunuyordu ve 2.3 petaflop (saniyede 2.3 katrilyon işlem) performansa sahipti.

Şimdiki adı Titan olan bilgisayar artık sadece AMD işlemcilere sahip değil ve içerisinde Nvidia Tesla K20X grafik işlemcileri barındırarak çok daha hızlı hesaplama yeteneğine kavuşmuş durumda. Hatta son zamanlarda Nvidia Tesla grafik işlemcilerin sisteme esas hızını verdiğini söylemek mümkün. 

Süperbilgisayar içerisinde toplam 50 milyondan fazla çekirdek barındırıyor ve şu anda 17.59 petaflop (saniyede 17.59 katrilyon işlem) performansa sahip, hem de eski hali olan Jaguar ile aynı güç tüketimine sahip olarak.

İlk üretilen Petaflop işlem gücü kapasiteli bilgisayardan ise tam tamına 16.88 kat daha hızlı. Eğer ihtiyaç olursa sistemin performansı 27 petaflopa kadar artırılabiliyor.

AMD Sunucu İşletmeleri Ünitesi’nin yöneticisi ve şirket başkan yardımcısı Suresh Gopalakrishnan AMD’nin pazarda öncü teknolojileri geliştirerek bunu bilimin hizmetine sunmaktan çok memnun olduklarını da belirtmekten geri kalmıyor.

YORUMLAR