Tom Clancy's The Division 2'nin Klan Sistemi Detaylandırıldı

Tom Clancy's The Division oyununun sağladığı başarıdan sonra bir devam oyunu için daha da istekli hale gelmiş olan Massive Entertainment ve yayıncı Ubisoft, geçtiğimiz mart ayında ikinci oyunun duyurusunu yapmışlardı. E3 2018 fuarında başlayan detay paylaşımları ile Tom Clancy's The Division 2 hakkında epeyce bilgi sahibi olmuştuk. Massive Entertainment yeni paylaşımıyla Tom Clancy's The Division 2'nin klan sistemini ve işleyişini açıkladı.

İlk oyunun aksine bu defa daha bütünleştirici bir Tom Clancy's The Division 2 ile karşımıza çıkacak Massive Entertainment, klan sistemi ile bir artı puan daha alacakmış gibi görünüyor. Bu sistem sayesinde aynı kafa yapısına sahip oyuncuların birbirlerini bulmalarını kolaylaştırmak için düşünülmüş bir sistem olarak karşımıza çıkacak. Her bir klan, her birinde en fazla dört ayrı karakterin bulunduğu elli kadar kullanıcıyı kabul edebiliyor. Tercihinize göre halihazırdaki bir klana katılabilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz. Eğer bir klan oluşturacaksanız, Tom Clancy's The Division 2 oyununun hikayesinde birazcık ilerlemeniz gerekecek. Bunun sonrasında ise, gelişme kaydedebilmek için klanınızda en az dört oyuncu olması gerekiyor.

Klan içerisinde Commander, Lieutenant, Agent ve Recruit olmak üzere dört farklı rütbe olacak. Commander için aslında çok fazla bir açıklama yapma gerek yok. Bu rütbeye sahip oyuncu, klan içerisinde olan biten her şeyin kontrolünde oluyor ve onun izni olmadan tuvalete bile gidilemiyor desek, herhalde yeterli olur? Lieutenant rütbesine sahip olan oyuncu, davetiye göndermek, uygulamaları gözden geçirmek, üyelerin rütbelerini yükseltmek veya düşürmek ve klan akışını idare etmek gibi yetkileri var. Eğer rütbeniz Agent ise, bir nevi oyuncu avcısı oluyor ve uygun olan acemileri klana davet edebiliyorsunuz. Recruit ise adı üstünde... Yapabilecekleriniz kısıtlı. 

Eğer halihazırdaki bir klana katılmak isterseniz de, detaylı bir arama menüsü sizleri karşılayacak. Activities, Most Active Times, Atmosphere, Mic Requirement, Language ve Region olmak üzere altı farklı kritere göre arama yapabilirsiniz. Bu kriterlerin genelinde, PvP veya PvE veya her ikisine de odaklı, günün size uyan bir zamanında aktif olan ve mikrofonun gerekli olup olmadığı bir klan için seçenek belirleyerek arama yapmak mümkün olacak.

Bir klanda yer alıyorsanız, oyun sırasında yaptığınız her şey size XP ile CXP (Clan XP) kazandıracak. Kazandığınız CXP'ler, klanınızın gelişmesine ve seviye atlamasına yarayacak. Klanınız seviye atladıkça da, bunun size ve klan üyelerine geri dönüşleri olacak. Bununla birlikte klanınızın nişanı için de ek özelleştirme seçenekleri açılacak. Öte yandan, klan akışı üzerinden klan arkadaşlarınızdan durum güncellemeleri ve mesajlar alabilecek ve yirmi beş kişiye kadar desteklenen kanaldan sesli sohbet gerçekleştirebilmeniz de mümkün olacak.

PlayStation 4, PC ve Xbox One için geliştirilmekte olan Tom Clancy's The Division 2, 15 Mart 2019 tarihinde satışa sunulacak.